Ugasić promień wojny i zapalić światło pokoju

Pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić promień wojny i zapalić światło pokoju" odbędzie się 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce XXV Dzień Islamu. Centralne obchody odbędą się w Katowicach.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 26 stycznia. Służy on przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między chrześcijanami a muzułmanami.

Temat obchodów rokrocznie wyznacza przesłanie skierowane do muzułmanów przez Papieską Dykasterię ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. W tym roku to: "Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić promień wojny i zapalić światło pokoju".

W przesłaniu podkreślono, że "nie ma świętych wojen, tylko pokój jest święty." "Potępienie i odrzucenie wojny musi być jednoznaczne", ponieważ "na wojnie traci każdy" - czytamy.

Wskazano również na potrzebę formułowania ludzkich sumień do "szacunku wobec bezwzględnej wartości życia każdej osoby oraz jej prawa do nienaruszalności cielesnej, bezpieczeństwa i godnego życia". Jak oceniono, przyczyni się to do "potępiania i odrzucenia wojny".

Autorzy przesłania zaapelowali o połączenie wysiłków, aby "ugasić płomienie nienawiści, przemocy i wojen, a zamiast tego zapalić delikatny kaganek pokoju, czerpiąc z zasobów, jakie obecne są w bogactwie naszych ludzkich i religijnych tradycji".

Centralne obchody XXV Dnia Islamu odbędą się w niedzielę 26 stycznia 2025 r. w Katowicach. W programie m.in. wkład prof. Agaty Skowron-Nalborczyk, dwugłos chrześcijańsko-muzułmański, odczytanie fragmentów Ksiąg Świętych - Biblii i Koranu oraz modlitwa muzułmańska "du'a" i chrześcijańska modlitwa wiernych zakończona "Ojcze nasz". Na koniec uczestnicy przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r.. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów i Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 r. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej jest Krzysztof Mucharski. Sekretarzem generalnym jest Grzegorz Olszewski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg