Rabin Schudrich o Dniu Judaizmu

Dzień Judaizmu jest potrzebny i chrześcijanom i Żydom – powiedział KAI naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Wyraził przy tym żal, że "nie wszyscy jeszcze usłyszeli nauczanie Jana Pawła II o religii żydowskiej i dialogu z judaizmem". Rabin będzie jednym z gości centralnych obchodów XVI Dnia Judaizmu, które odbędą się dziś w Opolu.

"Cieszę się, że uczestnicząc w kolejnym już Dniu Judaizmu mogę spełnić wolę papieża Jana Pawła II – orędownika dialogu chrześcijan i Żydów" – zaznaczył rabin.

Michael Schudrich zwrócił uwagę, że Opole ma bardzo specyficzną historię, zaś cały region jest miejscem, w którym można spotkać ludzi różnych wyznań i narodów. Przypomniał, że przed wojną w mieście rezydował wybitny rabin Leo Baeck.

Naczelny rabin Polski podkreślił, że do Opola jedzie z nadzieją bowiem dialog zawsze jest czymś dobrym. Dzień Judaizmu natomiast jest potrzebny i chrześcijanom i Żydom bowiem obydwie strony czerpią z tego duchowe korzyści, choć z różnych powodów i w różny sposób. "Dla was, chrześcijan jest to poznanie korzeni waszej religii" – powiedział Schudrich.

Jak zaznaczył, celem Dnia Judaizmu powinno być zgłębienie przez chrześcijan i Żydów wiedzy o sobie nawzajem. "Jesteśmy na dobrej drodze, ale jeszcze dużo roboty przed nami" – powiedział rabin. "To, co mnie boli czy niepokoi to fakt, że nie wszyscy jeszcze usłyszeli nauczanie Jana Pawła II o religii żydowskiej i dialogu z judaizmem. Wierzę, że pod wpływem kolejnych Dni Judaizmu ta sytuacja będzie się stopniowo zmieniać. Jestem pełen nadziei" – powiedział Naczelny Rabin Polski.

«« | « | 1 | » | »»
 • Łukasz
  17.01.2013 11:46
  Ja też czytam ks. Chrostowskiego.
 • katolik
  17.01.2013 13:30
  - "Babciu, czy goj ma także duszę?

  - Tylko żyd ma duszę...

  - A gdy goj przyjmuje wiarę żydowską?

  - Wtedy wstępuje weń dusza"

  Wymowne i przekonywujące! Nawet otumaniony szabesgoj może przejrzeć na oczy. (...)
  Goje są nieczystymi i zanieczyszczają żyda i jego rzeczy.
  Talmud o gojach.
  http://www.naszawitryna.pl/ksiazki_125.html
 • ekoplaneta
  17.01.2013 15:58
  Kochani, doceńcie Rabina Schudricha w sprawie wspólnych rozmów i spotkań!
  Owszem, boli mnie, że tak daleko i trudno przyjąć Izraelitom ich współrodaka - Jeszuę z Nazaretu jako Mesjasza .....
  Z drugiej strony może to nie takie łatwe, zwłaszcza w religii żydowskiej....
  Tym bardziej doceniam otwartosć Rabina Schudricha na wspólne rozmowy i modły.
  To, że czasem trudno nam coś lub Kogoś przyjąć, czy nie znaczy że razem powinniśmy modlić się do naszego Boga o światło Prawdy dla nas wszystkich!
  Dla mnie Rabin Schudrich (znam go niestety tylko z TV i internetu :-( ) jest jednak otwartym człowiekiem i chętnie bym go poznał :-)
  Kochani doceńmy to co już mamy!
  Wspólne rozmowy i modły żydowsko-chrześcijańskie 100 lat temu byłoby czystym religion fikszyn! Czy to nie jest dla nas znak czasu!
 • Savonarola
  20.01.2013 23:06
  Patrzac na tego rabina mysle,ze jest on pewnie bardziej podobny do Jezusa niz ten pomnik ze Swiebodzina do ktorego pozowal jakis model o nordyckich rysach. Gdyby do pomnika doczepic wielki miecz,to moglby to byc np. Jagiello,albo Gniewko syn rybaka... I tak powinnismy sie cieszyc,ze modelem nie byl jakis Olisadebe,czy inny murzym,bo mielibysmy ciemnoskora wersje betonowego Jezusa.Cos jak czarna Madonna,ktora objawia sie w Afryce.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.