Adlojada

Warsztaty z interpretacji tekstów dotyczących Holokaustu, rola dzienników pisanych w getcie i koncerty - to niektóre z propozycji drugiej edycji Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie. Czterodniowe spotkania z kulturą żydowską rozpoczną się 12 marca.

Temat tegorocznej Adlojady to "Biografia i świadectwo".

Lech Karwowski dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie powiedział, że temat spotkań jest popularny, nie tylko z uwagi na obecność kultury czy obecność osób pochodzenia żydowskiego, ale również dlatego, że odwołuje się do pojęcia tożsamości. "Jak wiadomo filozofia tożsamości, czyli filozofia podmiotu ludzkiego, podkreśla to, kim jesteśmy; czy mamy wielorakie tożsamości czy jedną tożsamość i co to w ogóle znaczy" - powiedział Karwowski.

Karwowski dodał, że współcześnie pojawiają się pytania "(...) kim są Żydzi mieszkający w Polsce, czy Polakami pochodzenia żydowskiego czy Żydami mieszkającymi w Polsce. Jak wygląda sprawa tej tożsamości, jaki wpływ ma tożsamość na ich zachowania, jaki wpływa ma na naszą kulturę" - powiedział Karwowski.

W programie tegorocznej Adlojady znalazła się m.in. debata wokół książki "Pięć ksiąg Tory" z udziałem jej autora Pawła Śpiewaka a także warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z interpretacji tekstów dotyczących Holokaustu oraz panel dyskusyjny poświęcony dziennikom pisanym w getcie w odniesieniu do kanonu lektur szkolnych.

Ponadto zaplanowano dwa sympozja, pierwsze poświęcone będzie 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, drugie żydowskim biografiom artystów, kolekcjonerów i uczonych.

Podczas Adlojady odbędzie się także koncert Chóru Ton Art, a piosenki z repertuaru Wiery Gran wykona Ewa Filipowicz-Kosińska.

Dni żydowskie przyjęły nazwę Adlojada - czyli radosna, purimowa parada uliczna. Pierwsza adlojada odbyła się w Tel-Awiwie w 1912 roku. Świąteczne parady uliczne spopularyzował mer tego miasta.

Organizatorami Adlojady jest Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz wydziały: filologiczny i humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

Chris Kowalsky Justyna Steczkowska "Ad-lo-jada" (full version)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg