Tygodniowe III Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie rozpoczną się dziś w stolicy województwa świętokrzyskiego. Hasło przewodnie tegorocznej edycji imprezy to "Szema - Słuchaj".
Spotkania zainauguruje koncert kieleckiej wokalistki Agnieszki Kowalczyk pt. "Pieśni dusz"; będzie on dedykowany wyznawcom wszystkich religii, które na przestrzeni wieków można było spotkać w regionie. Współczesna aranżacja pieśni żydowskich, rzymskokatolickich, prawosławnych, protestanckich i islamskich ma pokazać, że tak jak może współbrzmieć muzyka tych religii, tak one same mogą współegzystować.
"Koncert będzie połączony z uroczystością wręczenia pierwszych Nagród Menora Przyjaźni ufundowanych przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego oraz Gminę Wyznaniową Żydowską w Katowicach osobom pokazującym różnorodność i współistnienie religii" - poinformował podczas konferencji zapowiadającej spotkania prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek.
W sobotę w południe kielczanie będą mieli okazję obejrzeć spektakl "Portret", który Teatr 21 z Warszawy gościnnie wystawi na deskach Teatru im. St. Żeromskiego. Aktorzy, osoby z zespołem Downa i autyzmem, spróbują pobudzić publiczność do innego spojrzenia na niepełnosprawnych intelektualnie.
Otwarcie na odmienność i tolerancja dla inności to także cel wystawy "Synagogi i cmentarze południowo-wschodniej Polski", której wernisaż odbędzie się w niedzielę w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur. Wówczas też odbędzie się wykład prof. Tadeusza Sławka pt. "Utracona pewność. Demokracja, język, polityka" poświęcony Janowi Karskiemu.
Na przyszły tydzień zaplanowano m.in. czytanie biblii przez benedyktyna ojca Leona Knabita OSB mieszkającego w Tyńcu oraz naczelnego rabina Krakowa Boaza Pasha. Z kolei ksiądz Manfred Deselaers, rabin Stas Wojciechowicz i protestant - publicysta Krzysztof Dorosz na wspólnej debacie postarają się odpowiedzieć na pytanie "Czy wiara dzisiaj ma sens?". Tygodniowe spotkania zakończy konferencja dla nauczycieli na temat nauczania o holokauście.
Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie są organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Stowarzyszenie działa od 2005 roku. Jego celem jest działanie na rzecz upowszechniania poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej bądź kulturowej oraz przeciwdziałanie wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu i innych postaw godzących w godność człowieka.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?