Setki ortodoksyjnych Żydów - chasydów z różnych stron świata - modlą się w piątek w Nowym Sączu przy grobie cadyka Chaima ben Arie Lejb Halberstama w rocznicę jego śmierci. Ten słynący z mądrości cadyk był protoplastą kilku ważnych dynastii chasydzkich.
Chasydzi modląc się przy grobie cadyka (hebr. caddik - sprawiedliwy) w dzień poprzedzający szabat przypadający najbliżej rocznicy jego śmierci wypraszają łaski u Boga za jego pośrednictwem. Tradycyjnie swoje prośby chasydzi zapisują na karteczkach (kwitłech) i kładą je na grobie cadyka.
Pierwsi chasydzi przyjechali na modlitwy do Nowego Sącza w nocy z czwartku na piątek. Wśród nich jest praprawnuk cadyka, obecny rabin Nowego Sącza Joel Halberstam. Wśród pielgrzymów są chasydzi m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Wielkiej Brytanii.
Uroczystość rozpoczęła się modlitwą w nowosądeckiej synagodze
Cadyk Halberstam urodził się w 1793 r. w Tarnogrodzie. W 1830 r. został rabinem w Nowym Sączu i tę funkcje pełnił do śmierci w 1876 r. Wraz z osiedleniem się cadyka w Nowym Sączu miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków ruchu chasydzkiego. Halberstam był założycielem chasydzkiej dynastii cadyków Sanz (hebr. Sącz), a jego synowie założyli kolejne dynastie chasydów w innych miastach przedwojennej Polski.
Halberstam założył szkołę talmudyczną - jesziwę, która była jedną z głównych uczeni tego rodzaju w ówczesnej Galicji. Wiele dynastii chasydzkich kontynuuje jego nauczanie na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Grobowiec - ohel - Chaima Halberstama znajduje się na cmentarzu żydowskim w Nowym Sączu przy ul. Rybackiej.
Chasydzi z całego świata regularnie odwiedzają groby cadyków w Polsce. Słynni cadykowie spoczywają m.in. w Leżajsku i Lelowie.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…