Izraelska policja zatrzymała muftiego Jerozolimy

Wielki mufti Jerozolimy został w środę zatrzymany i przesłuchany przez izraelską policję w związku z incydentem, do którego doszło dzień wcześniej na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie - poinformował rzecznik policji.

Mufti Mohammad Hussejn, zwierzchnik tamtejszych wyznawców islamu, został wyprowadzony przez policjantów z domu i doprowadzony na posterunek policji. Przesłuchanie dotyczy wydarzeń z wtorku, kiedy to na Wzgórzu Świątynnym obrzucono grupę Żydów krzesłami i innymi przedmiotami - poinformował rzecznik policji Micky Rosenfeld.

Dodał, że niepokoje rozpoczęły się od zatrzymania przez policję Araba, który odmówił pokazania karty identyfikacyjnej. Doszło do przepychanek.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas potępił w komunikacie zatrzymanie muftiego przez "okupacyjne władze izraelskie". "Prezydent zażądał od izraelskiego rządu natychmiastowego uwolnienia muftiego, oceniając, że jego zatrzymanie oznacza rażące naruszenie swobody wyzwania" - napisano w komunikacie.

Zatrzymanie muftiego zbiegło się z obchodami w Izraelu Dnia Jerozolimy upamiętniającego zwycięstwo w wojnie sześciodniowej i ustanowienie izraelskiej kontroli nad Starym Miastem w czerwcu 1967 roku.

Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie znajduje się zespół najważniejszych muzułmańskich sanktuariów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa, stanowiący trzecie po Mekce i Medynie najświętsze miejsce islamu. Palestyńczycy uważają, że wizyty Żydów w tym miejscu stanowią prowokację.

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .