Do wspólnego zaangażowania w obronę wolności religijnej - wezwał kard. Kurt Koch chrześcijan i żydów.
Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, który stoi z urzędu na czele działającej w ramach tej struktury Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem "wierni obu religii powinni dawać jasno i publicznie znak solidarności z wszystkimi atakowanymi z powodu ich wiary i modlić się za nich". Watykański hierarcha wystosował przesłanie do obradującej w Berlinie Konferencji Rabinów Europejskich (CER). Kard. Koch podkreślił, że zarówno chrześcijanie i Żydzi w obliczu "agresywnego sekularyzmu i wojującego ateizmu" mają zadanie, aby być świadkami "wymiaru transcendentnego". "Pod płaszczykiem `tolerancji` kryje się nowa nietolerancja wobec religijnych tradycji" - powiedział.
Ponad 200 rabinów z ponad 30 krajów europejskich spotkało się w dniach 8-12 listopada w Berlinie na swoim corocznym zebraniu plenarnym. Głównym jego punktem były obchody 75. rocznicy tzw. „kryształowej nocy” z 1938 roku. W przesłaniu kard. Koch nazwał wybór miejsca spotkania "aktem odwagi i przekonania".
"Niestety nadal konieczne jest potępienie antysemityzmu, który doprowadził do okrutnego i brutalnego doświadczenia Szoah, zamordowania europejskich Żydów. Papież Franciszek podkreśla na każdym spotkaniu z Żydami, że chrześcijanin nie może być antysemitą, gdyż samo chrześcijaństwo ma żydowskie korzenie" - napisał kard. Koch w przesłaniu do Konferencji Rabinów Europejskich.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…