Żydzi i chrześcijanie razem przeciw sekularyzmowi

Do wspólnego zaangażowania w obronę wolności religijnej - wezwał kard. Kurt Koch chrześcijan i żydów.

Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, który stoi z urzędu na czele działającej w ramach tej struktury Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem "wierni obu religii powinni dawać jasno i publicznie znak solidarności z wszystkimi atakowanymi z powodu ich wiary i modlić się za nich". Watykański hierarcha wystosował przesłanie do obradującej w Berlinie Konferencji Rabinów Europejskich (CER). Kard. Koch podkreślił, że zarówno chrześcijanie i Żydzi w obliczu "agresywnego sekularyzmu i wojującego ateizmu" mają zadanie, aby być świadkami "wymiaru transcendentnego". "Pod płaszczykiem `tolerancji` kryje się nowa nietolerancja wobec religijnych tradycji" - powiedział.

Ponad 200 rabinów z ponad 30 krajów europejskich spotkało się w dniach 8-12 listopada w Berlinie na swoim corocznym zebraniu plenarnym. Głównym jego punktem były obchody 75. rocznicy tzw. „kryształowej nocy” z 1938 roku. W przesłaniu kard. Koch nazwał wybór miejsca spotkania "aktem odwagi i przekonania".

"Niestety nadal konieczne jest potępienie antysemityzmu, który doprowadził do okrutnego i brutalnego doświadczenia Szoah, zamordowania europejskich Żydów. Papież Franciszek podkreśla na każdym spotkaniu z Żydami, że chrześcijanin nie może być antysemitą, gdyż samo chrześcijaństwo ma żydowskie korzenie" - napisał kard. Koch w przesłaniu do Konferencji Rabinów Europejskich.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  12.11.2013 16:29
  Żydzi nie uznają Pana Jezusa za Boga więc idą drogą do piekła.
 • Podpisany
  12.11.2013 22:24
  To bardzo ładnie, a co dalej?

  Czy rabini są antychrześcijańscy czy też przebierają nogami by przyjąć wiarę w Chrystusa, ziemskiego Żyda przecież, a wg nas i Mesjasza?.

  Chrześcijanie podobnie jak powinni miłować nieprzyjaciół tak i nie mogą być antysemitami (załóżmy, dla ułatwienia, że rozumiemy przez to ogólną niechęć do wszystkich Żydów bo tak a nie niechęć wynikającą z niektórych zachowań niektórych Żydów), a czy Żydzi mogą być wrogami chrześcijan?

  Na przykład, czy mogą opłacać innych celem rozgłaszania, że Pan Jezus nie zmartwychwstał? Że Jego Matka to... no wiadomo...

  To oczywiście nie wpływa na wymagania stawiane chrześcijanom, ale warto wiedzieć, by się nie dziwić brakowi symetrii.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.