Muzułmanie protestują ws. wystawy w CSW

Protest w sprawie obrazy uczuć religijnych, w związku z prowokacyjnymi działaniami „artystycznymi”, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w Polsce wystosowała Liga Muzułmańska w RP.

Wyznawcy islamu solidaryzują się ze wszystkimi, których oburzyła instalacja "Adoracja Chrystusa" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. "Wypowiadając się, jak mniemamy, w imieniu wszystkich wyznawców islamu, a szczególnie muzułmanów żyjących i mieszkających w Polsce, dołączamy do grona zbulwersowanych" – czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu przewodniczącego Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP, Imam dr Ali Abi Issa.

Protest dotyczy filmu "Adoracja Chrystusa" autorstwa Jacka Markiewicza, pokazywanego w warszawskim CSW w ramach wystawy "Polish Polish British British: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś". W filmie można zobaczyć, jak jego nagi autor pieści leżący na podłodze średniowieczny krzyż z Chrystusem. Przez kilka dni w budynku galerii, tuż pod samym ekranem, na którym wyświetlana była praca, na modlitwie gromadzili się przeciwnicy kontrowersyjnego filmu.

Dziś pisemny protest wobec filmu Markiewicza przesłała KAI Liga Muzułmańska w RP. Wyraziła w nim solidarność z modlącymi się katolikami oraz oburzenie z powodu prezentacji kontrowersyjnej pracy.

"W ostatnim czasie opinia publiczna w kraju doświadczyła żenującego spektaklu, jakim było wystawienie w Centrum Sztuki Współczesnej instalacji „Adoracja Chrystusa”. Wywołała ona zrozumiałe oburzenie chrześcijan. Łączą się z nimi wszyscy ci, którzy nie godzą się na ostentację wulgarności w przestrzeni publicznej, niepotrzebne prowokacje, a także obrazę uczuć religijnych – nawet, jeśli nie są to ich własne uczucia religijne" – czytamy w oświadczeniu Ligi Muzułmańskiej w RP, podpisanym przez przewodniczącego Rady Naczelnej w RP, Imama dr. Alego Abi Issę.

"Wypowiadając się, jak mniemamy, w imieniu wszystkich wyznawców islamu, a szczególnie muzułmanów żyjących i mieszkających w Polsce, dołączamy do grona zbulwersowanych. Jednocześnie pragniemy wyrazić nasze poparcie dla tych wszystkich, którzy pokojowo protestują przeciwko wspomnianej działalności Centrum Sztuki Współczesnej" – wyjaśnia Imam.

Imam zauważa, że nie jest to pierwszy przypadek bluźnierczej "sztuki", gdyż upublicznienie instalacji "wpisuje się w przybierający w ostatnich latach na sile nurt projektów artystycznych, które prowokują i obrażają ludzi wierzących".

Przypomina m.in. o instalacji „Pasja” z 2001 roku, zaprezentowanej w gdańskiej Galerii Wyspa, a przedstawiającej krzyż, na który wstawiono zdjęcie męskich genitaliów. "Podobne działania stają się coraz powszechniejsze od dłuższego czasu, szczególnie w krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych" – dodaje muzułmanin.

Wyznawcy islamu wyrażają zaskoczenie, że tego rodzaju działania w przestrzeni publicznej spotykają się z ogólnym przyzwoleniem społecznym oraz politycznym. "Zdumiewające jest również to, że autorzy takich oburzających aktów prezentują je z dumą często przy szerokim wsparciu ze strony elit kulturowych i intelektualnych" – stwierdza Imam Ali Abi Issa.

"Wyrażamy swoje odczucia zgrozy oraz niesmaku, jednocześnie w pełni solidaryzując się ze znieważanymi w ten sposób chrześcijanami. Przyjmujemy taką postawę pomimo faktu, że wiara w krzyż nie stanowi elementu muzułmańskiego credo, a wręcz stoi z nim w sprzeczności (zgodnie z doktryną islamu, ukrzyżowany został nie sam Jezus, ale jeden z jego towarzyszy). Jednocześnie muzułmanie uznają Jezusa za Bożego Wysłannika i Mesjasza, darząc Jego samego oraz Jego Szlachetną Matkę wielką miłością" – czytamy w oświadczeniu Ligi Muzułmańskiej w RP.

"Nasza religia nakazuje nam potępiać zło wszędzie tam, gdzie ono występuje. Stanowi to główny powód, dla którego zabieramy głos w niniejszej sprawie. Swój sprzeciw wyrażamy z tym większym zrozumieniem i poczuciem solidarności z pokrzywdzonymi, ponieważ nasza wspólnota również spotkała się niedawno z dotkliwym aktem profanacji i nienawiści wobec uczuć religijnych jej członków w przypadku publikacji karykatur z wizerunkiem Proroka Muhammada" – dodaje na zakończenie imam Ali Abi Issa.

«« | « | 1 | » | »»
 • sara
  27.11.2013 21:56
  piękny gest!
 • Muzułmanka
  27.11.2013 23:17
  Ja również w imieniu własnym wyrażam poruszenie, oburzenie w związku z takimi obraźliwymi działaniami wymierzonymi w uczucia katolików naszego kraju. Artyści tego rodzaju nie szanują uczuć innych, prowokację traktują jako głos wolności, ideę zapominając przy tym o kosztach osobowych tak wielu ludzi. W państwie prawa "zniesławienie", obraza poszczególnych osób fizycznych podlega penalizacji, nie jest natomiast brane pod uwagę, że dla osoby wierzącej obraza jej uczyć religijnych może być większym ciosem niż obraza osobista. Osoby pozbawione taktu i zrozumienia nie powinny być dodatkowo wspierane instytucjonalnie. Wolność słowa, myśli nie może być sprowadzana do obrazy i prowokacji. Dodatkowo działania te są jedynie zwykłą prowokacją, która łatwo osiąga rozgłos (o to chodziło), tani chwyt poprzez publiczną nagość...
 • o naiwni
  28.11.2013 13:48
  Niech muzułmanie przeproszą za mordowanie katolików i koptów na bliskim wschodzie oraz za to że burzą tam masowo Kościoły. Oni są słabi jeszcze w Polsce ale nich tylko urosną w potęgę tak jak to jest we Francji albo Anglii gdzie domagają się już szaratu...
 • celina
  29.11.2013 09:35
  Islamiści wiele zła wyrządzają chrześcijanom- ale maja w odróżnieniu od nas jedna zaletę - potrafią bronić swojej wiary bardzo skutecznie.
  Czekałam na reakcję muzułmanów ponieważ Jezus jest uznawany przez nich za proroka i Matka Jezusa jest otaczana przez nich szacunkiem.
  Dojdzie do tego że muzułmanie skuteczniej ,,obronią" Jezusa niż my(im nikt nie podskoczy bo będzie miał wielkie bum !!! ). Tak samo poradzą sobie z homoseksualizmem i z całym gender - my raczej sobie z tym nie poradzimy.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.