Arabia Saudyjska: Pełna separacja

Władze Arabii Saudyjskiej na wniosek muftiego generalnego ogłosiły w niedzielę zakaz badania zwłok kobiecych przez lekarzy-mężczyzn. Tego samego dnia poinformowano o zatrzymaniu w Rijadzie przez policję dwóch kobiet, które odważyły się jechać same autem.

Jak podał w niedzielę saudyjski dziennik "Ukaz", minister zdrowia na wniosek najwyższego dostojnika religijnego w tym królestwie, muftiego Abdelaziza al-Szejcha, wydał w niedzielę zakaz badania kobiecych zwłok przez lekarzy - mężczyzn.

Autopsję i badania na zwłokach kobiet będą mogły przeprowadzać wyłącznie lekarki.

W sobotę, jak podał w niedzielnym numerze arabski dziennik międzynarodowy "Al-Hayat", policja zatrzymała w Rijadzie kolejne dwie aktywistki ruchu na rzecz przyznania kobietom saudyjskim prawa do prowadzenia samochodu. Aziza al-Jusef i jej znajoma Iman al-Naszfan pojechały same samochodem do szpitala. Doniosła na nie policji para małżeńska, która jechała za nimi.

Po trzygodzinnym pobycie w areszcie zostały zwolnione za poręczeniem swych męskich opiekunów, którzy musieli się zobowiązać, że nie dopuszczą do ponownego złamania przez nie prawa islamskiego.

Zgodnie z zasadami szariatu w Arabii Saudyjskiej obowiązuję zasada separacji płci w miejscach publicznych, kobietom nie wolno prowadzić samochodu, podróżować za granicę bez towarzystwa męskich opiekunów i pokazywać się publicznie bez nikabu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.