Białystok promuje się kalendarzem czterech wyznań

Kalendarz na 2014 rok, w którym znalazły się święta obchodzone przez wyznawców czterech religii związanych z regionem, wydał Urząd Miejski w Białymstoku. Wydawnictwo ma promować wielokulturowość jako atut miasta.

Jak poinformowało PAP w poniedziałek Biuro Komunikacji Społecznej białostockiego magistratu, łącznie wydrukowano 1,2 tys. sztuk tego kalendarza. W części (700 egzemplarzy) uwzględnione są święta czterech religii: katolickie, prawosławne, muzułmańskie i żydowskie, w pozostałej części zaś tylko katolickie i prawosławne.

Z kalendarza na styczeń można się dowiedzieć, że np. w poniedziałek 13 stycznia przypada muzułmańskie święto Miełlud, zaś we wtorek 14 stycznia prawosławni będą obchodzić Nowy Rok według kalendarza juliańskiego. Podobnie 6 stycznia odnotowano katolickie święto Trzech Króli, wraz z wigilią Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

W kalendarzu na kwiecień odnotowane są też święta wielkanocne katolików i prawosławnych, które w tym roku przypadają w tym samym terminie: 20-21 kwietnia.

Kalendarz podzielony jest na dwanaście kart, poszczególne miesiące są na oddzielnych stronach. Przy dniach, w których przypadają święta, są one opisane innymi kolorami, w zależności od wyznania. W wydawnictwie są też zdjęcia, choć część z nich raczej promuje Białystok jako atrakcyjne miasto, niż samą jego wielokulturowość.

Kalendarza nie można kupić. Znaczna część nakładu została rozesłana do różnych instytucji i osób w celach promocyjnych. Jest też pula przeznaczona na działania promocyjne w internecie, np. nagrody w konkursach dotyczących Białegostoku.

Kalendarz ukazał się po raz drugi. Ubiegłoroczny cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, potrzebny był nawet dodruk.

Województwo podlaskie uważane jest za najbardziej zróżnicowane narodowościowo i religijnie w kraju. Są tu największe w kraju skupiska prawosławnych oraz polskich muzułmanów, w większości Tatarów. Sam Białystok ma też bogatą przeszłość żydowską.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg