Rozwiązanie problemu w rękach irackich przywódców

„Nie sądzę, by była konieczna interwencja wspólnoty międzynarodowej. Islamskie Państwo Iraku i Levantu (ISIS) musi zostać rozwiązane, ale cel ten może zostać osiągnięty tylko wtedy, gdy iraccy przywódcy podejmą współpracę. Ich współdziałanie jest o wiele ważniejsze niż jakakolwiek pomoc z zewnątrz”.

Taka jest opinia abp. Jeana Benjamina Sleimana OCD. Łaciński ordynariusz Bagdadu z niepokojem jednak śledzi rozwój wydarzeń w tym kraju.

Hierarcha potwierdził, że wielu ludzi chce opuścić stolicę w obawie przed wejściem oddziałów islamistów. Zająwszy Mosul i Tikrit są one teraz kilkadziesiąt kilometrów od stolicy. Wyjazd nie jest jednak łatwy, gdyż wszystkie drogi na północ od miasta są zablokowane, a na drogach południowych ustawiono liczne punkty kontrolne. „Jedynym sposobem na opuszczenie stolicy jest wejście do jednego z siedmiu odlatujących codziennie samolotów. To oznacza, że ​​mogą zrobić to tylko ci, których stać na zakup biletu lotniczego. Mimo to do końca miesiąca nie ma już żadnego wolnego miejsca” – powiedział abp Sleiman.

Ci, którzy pozostali w Bagdadzie, obawiają się najgorszego. Są zaskoczeni i przerażeni rozwojem wydarzeń. W Eucharystii w katedrze uczestniczyła w ostatnią niedzielę tylko garstka wiernych. „Po Mszy rozmawiałem z kilkoma z nich; oni są naprawdę zrozpaczeni i pełni obaw” – powiedział hierarcha. On sam nie zdecydował jeszcze, czy pozostanie w stolicy. „Pozostawiam tę decyzję moim aniołom. Tymczasem proszę wszystkich o modlitwę w intencji pokoju i natychmiastowego rozwiązania kryzysu” – powiedział abp Sleiman.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.