Szyicka demonstracja siły

Setki szyickich bojowników przemaszerowały w weeknd ulicami stolicy Iraku, Bagdadu, odpowiadając na apel radykalnego duchownego Muktady as-Sadra. Wezwał on wiernych do zademonstrowania siły na terenie całego kraju i walki z sunnickimi rebeliantami.

Największa demonstracja odbyła się w Bagdadzie w szyickiej dzielnicy Miasto Sadra. Ulicami przemaszerowały setki uzbrojonych w karabiny szturmowe mężczyzn i ubranych w bojowe mundury. Szacuje się, że bojówki popierające Sadra liczą około 10 tysięcy osób. Większość z nich zgłosiła się na ochotnika, aby walczyć wraz z siłami bezpieczeństwa Iraku przeciwko sunnickim rebeliantom, na których czele stoi Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).

Telewizja Al-Dżazira informuje, że szyickie bojówki mają być wykorzystane tylko podczas działań obronnych, głównie w okolicach Bagdadu. Jednak istnieją obawy, że zwolennicy radykalnego duchownego mogą reaktywować Armię Mahdiego odpowiedzialną za przemoc wobec sunnitów w latach 2005-06.

Po amerykańskiej inwazji w 2003 roku Sadr utworzył Armię Mahdiego, która przez kilka lat walczyła z wojskami USA. Przez długi czas oddziały wierne duchownemu były uważane przez Pentagon za główne zagrożenie dla stabilności w Iraku.

Władze w Bagdadzie od dłuższego czasu nie potrafią rozładować niebezpiecznych napięć między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania. Z tej właśnie grupy rekrutuje się wielu bojowników ISIL.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.