Jutro Nowy Rok - 5775

W środę wieczorem rozpocznie się celebracja święta Rosz Haszana, czyli żydowskiego Nowego Roku. Według hebrajskiego kalendarza będzie to rok 5775. Rosz Haszana, co znaczy Głowa Roku, upamiętnia w tradycji żydowskiej m.in. stworzenie świata.

Święto Rosz Haszana przypomina także o sądzie Bożym, otwiera też 10-dniowy okres pokuty trwający do święta Jom Kippur.

Święto odwołuje się do początku świata. Zgodnie z tradycją żydowską, człowiek został stworzony pierwszego dnia miesiąca Tiszrej, czyli w Rosz Haszana. Tego samego dnia jednak zgrzeszył, został przez Boga osądzony, prosił o przebaczenie i został wygnany z Ogrodu Eden. Dlatego święto Rosz Haszana jest jednocześnie radosnym początkiem Nowego Roku i groźnym Dniem Sądu.

Pierwszy dzień Rosz Haszana przypada w tym roku w czwartek, ale - podobnie jak w przypadku innych żydowskich świąt - obchody rozpoczynają się poprzedniego dnia wieczorem. Rosz Haszana potrwa dwa dni - do zmierzchu w piątek.

W wigilię święta społeczność żydowska w Warszawie spotka się na wieczornych modlitwach w Synagodze im. Nożyków oraz w reformowanej Synagodze Ec-Chaim, a potem na wspólnej kolacji świątecznej - poinformowała PAP Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Święto obwieści tradycyjny dźwięk dęcia w szofar - specjalnie przygotowany barani róg. Szofar ma bogatą symbolikę - jako róg baranka przypomina o biblijnej ofierze Izaaka. Jest również sygnałem do walki ze złem tkwiącym w każdym człowieku - siłę szofaru pokazali starożytni Izraelici, którzy obalili z pomocą trąb mury Jerycha.

Wspólny świąteczny posiłek rozpocznie się od modlitwy. Jednym z tradycyjnych składników spożywanych tego dnia potraw są jabłka, które - zanurzane w miseczkach z miodem - mają zapewnić obfitość i słodkość nadchodzącego roku. Na stole znajdą się także granaty, daktyle i marchewki.

Następnego dnia, w pierwszy dzień święta Rosz Haszana, odbędzie się Taszlich, czyli wrzucenie okruchów do rzeki, co symbolizuje oczyszczenie się z grzechów.

Zgodnie z judaizmem, w Rosz Haszana Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: sprawiedliwych w Księdze Życia, a zatwardziałych grzeszników w Księdze Śmierci. Pozostałym Bóg daje 10 dni na poprawę. O ich losach zadecyduje w Jom Kippur (Dniu Pojednania), który w tym roku przypadnie 4 października. Dlatego w Rosz Haszana Żydzi składają sobie życzenia "Obyście zostali zapisani na dobry rok".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Podpisany
  23.09.2014 12:03
  Stany od rana rozrzucają podarunki noworoczne na syryjskich pustyniach i w miasteczkach.

 • ślicznie
  23.09.2014 16:14
  i słodko. To teraz Gościu może konkrety: Co mówi Talmud o Jezusie, o chrześcijanach? Albo może z innej beczki: Co mówią rabini o aborcji?
  Troszeczkę wysiłku Gościu i odwagi. Są prace naukowe na ten temat, także współczesne.
  Co? boisz się Gościu?
  No nie może być.
 • zuza
  23.09.2014 19:37
  nie ma w was serca pokoju. Jezus przyszedł, aby zburzyć mur wrogości i zburzył przez swoją ofiarę. Niestety są tacy, co z uporem ten mur odbudowują. Dlaczego? Ta informacja jest ważna, jeśli chcemy rozumieć ludzi, którzy zyją wśród nas. Mają prawo do swojej wolności sumienia. Tylko Bóg będzie sprawował sąd. Nie należy siebie uważać za boga. To wlaśnei sprowadza wojny, niezgodę,rozłamy... Życzę serca Jezusowego...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.