Kościół katolicki zawiesza działalność w Nigrze

Kościół katolicki w Nigrze zawiesił do odwołania swoją działalność pozaliturgiczną - prowadzenie szkół, ośrodków zdrowia, dzieł charytatywnych i pomocy w rozwoju.

Jest to skutek splądrowania i zniszczenia infrastruktury kościelnej i profanacji świątyń, dokonanych przez islamistów, którzy 16 i 17 stycznia zaatakowali budynki kościelne w proteście przeciwko karykaturom Mahometa, opublikowanym we francuskim tygodniku satyrycznym „Charlie Hebdo”. Spłonęło wówczas m.in. 45 kościołów różnych wyznań chrześcijańskich. Zginęło 10 osób.W zamieszczonym na stronie internetowej Kościoła w Nigrze komunikacie nigerscy biskupi napisali, że decyzja ta pomoże tamtejszym katolikom modlić się i zastanowić się w spokoju nad bolesnymi wydarzeniami, jakich doświadczyli. Podziękowali też wszystkim, którzy wyrażali solidarność z nimi w tych trudnych chwilach. Poprosili też o wzajemną modlitwę w intencji, by „pokój zagościł we wszystkich sercach”.

Komunikat podpisali: bp Laurent Lompo z Niamey, bp Ambroise Ouédraogo z Maradi i abp Michel Cartatéguy z Niamey.

Katolicy stanowią niewielką, liczącą 22 tys. wiernych mniejszość wśród ponad 15 mln mieszkańców kraju, w zdecydowanej większości (ponad 98 proc.) muzułmanów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • xTomek
  22.01.2015 22:36
  Do Ciekawego...
  A co powiesz na fragment Ewangelii mówiący o wypędzeniu ze świątynnego dziedzińca tych, którzy urządzili tam targowisko? Było to nic innego, jak próba ocalenia świątyni przed PROFANACJĄ. I Jezus wcale nie przebierał w środkach, bo użył do tego nawet siły fizycznej.
  Ewangelię należy traktować całościowo, a nie wybiórczo.
  Nie chcę rzecz jasna powiedzieć, że chrześcijanie na wyrządzaną im krzywdę mają odpowiadać agresją, ale z całą pewnością mają prawo do słusznej obrony. Tym bardziej, że władza świecka - ani na szczeblu państwowym, ani międzynarodowym - nie chce udzielić im koniecznej pomocy i nie potrafi zagwarantować ochrony przysługujących im elementarnych praw człowieka.
 • pan ksiądz
  22.01.2015 23:52
  Kiedy w Polsce ludzie wezmą przykład z mądrych i odważnych mieszkańców Nigru?!

  Kiedy?!

  Kościół kat to splugawiona i całkowicie skompromitowana organizacja, która istnieje wyłącznie strukturalnie.
 • alina
  23.01.2015 04:50
  Sytuacja bardzo trudna, ale to nas wszystkich czeka na całym świecie. Proszę zobaczyć co dzieje się w innych państwach, jak niszczy się wiarę Chrystusa. Wiemy, że tak miało być, ale człowiek winien temu sam, zawsze boimy się bronić prawdy, a kłamstwa mnożą następne. Szatan rośnie, Islam szaleje, dlaczego ? ... Przecież Bóg jest Miłością, wszystko może, a wiec świat chrześcijański winien upaść na kolana i prosić o pomoc i wybaczenie za grzechy jakie popełnił i nadal to czyni. To przecież pod Wiedniem Jan Sobieski w imię Boże zwyciężył pogan, a my, gdzie jesteśmy ?...
 • _jasiek
  28.01.2015 14:04
  _jasiek
  Czy ktoś w Redakcji przeczytał ze zrozumieniem tytuł tego doniesienia? Słówko "pozaliturgiczną" jest dopiero w treści. Tytuł jakby żywcem wzięty z pewnej "opiniotfurczej" gazetki zgoła Kościołowi nieżyczliwej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.