Co wiadomo o islamistycznym rzeźniku, który pojawia się na kolejnych filmach dokumentujących zabójstwa popełniane przez członków Państwa Islamskiego. Sylwetkę mordercy kreśli Dominic Casciani, korespondent BBC, w artykule "Islamic State: Profile of Mohammed Emwazi aka 'Jihadi John'".
Mohammed Emwazi urodził się w Kuwejcie w 1988. W 1994 przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie pobierał edukację w Quintin Kynaston Community Academy w St John's Wood, w północnej części Londynu. Nic nie zapowiadało, że ten "rozsądnie ciężko pracujący" uczeń przemieni się w człowieka, którym jest obecnie - przyznaje, nie kryjąca szoku, jego była nauczycielka Jo Shutter.
screen za: http://www.bbc.com/news/uk-31641569 Mohammed Emwazi w czasach szkolnych Emwazi miał 14 lat, gdy Shutter rozpoczęła pracę w szkole. Opisuje go jako cichego młodego człowieka, który po zajęciach szkolnych za wiele rzeczy był odpowiedzialny jako najstarszy z rodzeństwa.
W jej ocenie Emwazi przechodził problemy okresu dorastania, adekwatne do wieku, jednak "nie był powodem szczególnej troski", osiągając dobre wyniki w nauce, dostając się na wybrany przez siebie uniwersytet.
W 2009 ukończył informatykę na Uniwersytecie Westminster. Zamieszkał w północno-zachodniej części Londynu, Queen's Park. W tym okresie Emwazi zwrócił uwagę brytyjskich służb bezpieczeństwa (MI5), monitorujących ekstremistów powiązanych z somalijską Al-Shabab.
ANDY RAIN /PAP/EPA Uniwersytet Westminster, gdzie uczęszczał "Jihadi John" Pod nazwiskiem "Muhammad ibn Muazzam" próbował dostać się do Tanzanii, wraz z dwoma innymi islamistami - Brytyjczykiem, znanym jako Abu Talib, i obywatelem Niemiec, zwanym "Omar". Emwazi został zawrócony z granicy i przez Holandię odesłany do Wielkiej Brytanii.
Choć nie był oskarżony wtedy jeszcze o przestępstwo, służby bezpieczeństwa poddały w wątpliwość turystyczny charakter jego próby wizyty w Tanzanii. Emwazi był postrzegany jako powiązany z czołowymi podejrzanymi światowej siatki dżihadystycznej.
Pomiędzy 2009 a 2010 r. Emwazi przebywa w Kuwejcie, u rodziny swego ojca. To grupa etniczna Bedoon, marginalizowana w kraju. Emwazi zamierza tam osiąść na stałe, wraca jednak do Wielkiej Brytanii. W 2011 jego nazwisko pojawia się w dokumentach sądowych, pośród innych zaangażowanych w zbieranie funduszy i wyposażenia na wsparcie terrorystów w Somalii.
W 2013 kilkakrotnie stara się wrócić do Kuwejtu, bez rezultatu, jest zatrzymywany na lotnisku. W sierpniu rodzina zgłasza jego zniknięcie. Cztery miesiące później zostają poinformowani, że ich syn jest w Syrii. Do tego czasu byli przekonani, że wykonuje on "dzieła pomocy" w Turcji.
screen za: http://www.bbc.com/news/uk-31641569 Mohammed Emwazi "Jihadi John" - jeden z wielu odpowiedzialnych za bestialskie zabójstwa dokonywane na zakładnikach Państwa Islamskiego Emwazi pojawia się na kolejnych wideo Państwa Islamskiego:
Morderstwa, opisywane jako "ścięcie", były dokonywane przez poderżnięcie gardła więzionym. Istnieją przypuszczenia, że to również Emwazi jest na wideo dokumentującym masowe zamordowanie 21 koptów, w lutym na libijskiej plaży.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…