Muzułmanów liczyć nie wypada?

Burzę wywołała we Francji wypowiedź mera miasta Beziers, który w telewizji przyznał, że prowadzi statystyki uczniów z uwzględnieniem ich religii. Prezydent Hollande oznajmił, że takie praktyki są "sprzeczne z wszelkimi wartościami Republiki". Otwarto śledztwo.

W poniedziałek wieczorem mer Robert Menard, wybrany w 2014 roku przy poparciu skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, powiedział w telewizji France 2, że w szkołach Beziers, na południu Francji, odsetek uczniów wyznających islam sięga 64,6 proc.; dodał, że statystyki powstają na podstawie imion i nazwisk uczniów, a do tych danych merostwo ma dostęp. "Jeśli nazywasz się Mohammed, to wskazuje, kim jesteś - przekonywał. - Mówić inaczej to przeczyć oczywistości".

Słowa Menarda wywołały potępienie niemal całej klasy politycznej. Natomiast prokuratura w Beziers wszczęła wstępne śledztwo w sprawie nielegalnego gromadzenia takich danych.

Głos zabrał prezydent Francois Hollande, który przebywa z wizytą w Arabii Saudyjskiej. Oświadczył, że ewidencjonowanie uczniów "jest sprzeczne z wszelkimi wartościami Republiki". Premier Manuel Valls na Twitterze napisał: "hańba dla mera". "Republika nie czyni żadnego rozróżnienia między swoimi dziećmi" - zapewnił.

W komunikacie szef MSW Bernard Cazeneuve podkreślił, że sporządzanie takiej ewidencji jest zakazane przez prawo. "Ewidencjonowanie dzieci na podstawie ich religii jest powrotem do najmroczniejszych czasów naszej historii" - napisał.

Do słów potępienia przyłączyła się minister edukacji Najat Vallaud-Belkacem, która wyraziła opinię, że tworzenie spisów uczniów muzułmańskich na podstawie ich nazwisk jest "nielegalne i głęboko antyrepublikańskie".

We wtorek przed południem władze Beziers usiłowały wycofać się z idei spisów uczniów. "Merostwo nie tworzy i nigdy nie tworzyło spisów dzieci" - napisano w komunikacie. Jak podkreślono, nie ma nawet takich technicznych możliwości, dlatego "nie może istnieć żadna +ewidencja+ dzieci, muzułmańskich czy nie".

Robert Menard, jeden ze współzałożycieli organizacji Reporterzy bez Granic, której był przewodniczącym do września 2008 roku, od wyboru na mera w marcu 2014 roku budzi rozmaite kontrowersje. Francuskie media piszą, że zakazał m.in. wywieszania prania w oknach w centrum miasta, wprowadził godzinę policyjną dla nieletnich i stał za kampanią, w ramach której w mieście zawisły plakaty z pistoletem i hasłem: "odtąd miejska policja ma nowego przyjaciela".

«« | « | 1 | » | »»
 • pit
  06.05.2015 00:06
  Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy.
 • Kopyrda
  06.05.2015 02:52
  Chrzescijan tez nie. W kazdym razie we Francji.
 • Marek
  06.05.2015 08:34
  Naziści też docierali do żydów po imionach i nazwiskach. Coś takiego nie powinno zostać bez odpowiedniej reakcji.
 • gr3
  10.05.2015 19:09
  Taki sposób prowadzenia "dialogu" ostatnio stał się plagą. Mer sporządził *statystykę*, a zaatakowany został przez "ugrupowanie" nazywające to "ewidencją". Różnica jest kolosalna, jak pomiędzy liczbą mieszkańców, a ewidencją mieszkańców.
  Tego typu manipulacją nagminnie posługują się niektóre media i środowiska charakteryzujące się również pod innymi względami "giętkim" podejściem do PRAWDY.
  Jak walczyć z tego typu KŁAMSTWAMI?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.