70 ofiar islamistów z Boko Haram

Najkrwawsze działania terroryści z Boko Haram prowadzą w nigeryjskim stanie Borno i kameruńskim mieście Fotokol.

Tylko w ostatnich dniach fundamentaliści zabili co najmniej 70 osób i zniszczyli wiele wiosek. „Te ataki pokazują dwie rzeczy. Przede wszystkim to, że Boko Haram wciąż nie zostało pokonane, co więcej, wciąż jest na tyle silne, by dokonywać krwawych ataków poza granicami Nigerii - mówi afrykanista Enrico Casale. - Po drugie: fundamentaliści z Boko Haram chcą karać wszystkie państwa, które przyłączyły się do działań nigeryjskiego rządu mających na celu pokonanie tej islamskiej organizacji i powstrzymanie jej ekspansji w Afryce. Od miesięcy zagrożenie szczególnie odczuwalne jest w Kamerunie, Czadzie i Nigrze. Pamiętajmy, że Boko Haram to afrykańskie odgałęzienie Państwa Islamskiego. Stąd też rządom w regionie ich działań zależy na ograniczeniu jego ekspansji i militarnym pokonaniu go. Pamiętajmy, że obecny prezydent Nigerii jest muzułmaninem, jednak nie przeszkodziło mu to w rozpoczęciu potężnej ofensywy przeciwko fundamentalistom z Boko Haram, których postrzega jako poważne zagrożenie dla swego kraju i regionu”. 


Natomiast abp Ignatius Kaigama wyraził niepokój okrutną eskalacją przemocy i faktem, że celem fundamentalistów jest coraz częściej wyłącznie ludność cywilna. Atakują szkoły, kościoły, targowiska. Nigeryjskie służby bezpieczeństwa podkreślają, że ekstremiści z Boko Haram coraz częściej zaczynają wykorzystywać w swych działaniach kobiety. Ukrywają one ładunki wybuchowe pod muzułmańskim strojem.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.