Przeszkadzający dekalog

„Stwierdzamy, że pomnik Dziesięciu Przykazań narusza Konstytucję Oklahomy i powinien być usunięty” – to część werdyktu Sądu Najwyższego tego amerykańskiego stanu.

2-metrowy pomnik został umieszczony w 2012 r. w Oklahoma City na terenie, gdzie znajdują się budynki miejscowych władz. Pomnik kosztował 10.000 $ i jego budowa została sfinansowana przez członka miejscowego parlamentu. Sąd uznał, że było to niezgodne z drugim artykułem miejscowej konstytucji, która zabrania wykorzystywania własności państwowej na rzecz jakiejkolwiek religii. Za pozostawieniem pomnika na starym miejscu opowiada się tak gubernator Oklahomy Mary Fallin, jak prokurator generalny Scott Pruitt, obydwaj republikanie.  

 Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Ateistów David Silverman powiedział, że jest to „zwycięstwo tych wszystkich, którzy cenią neutralność religijną rządu. W rządzie nie  ma miejsca na 10 przykazań”. Obrońcy pomnika twierdzili w sądzie, że jest on częścią historycznego dziedzictwa Stanu Oklahoma i dlatego ma prawo stać na terytorium należącym do administracji państwowej.

Oklahoma należy do tzw. pasa biblijnego, czyli południowej części Stanów Zjednoczonych znanej z silnej protestanckiej i konserwatywnej większości.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DEKALOG, OKLAHOMA

 • nika
  30.07.2015 06:44
  "W rządzie nie ma miejsca na 10 przykazań"
  O!!! Tylko czekać, jak całkiem zniosą kodeks karny... Choć niektóre przykazania to ustawodawsca zniósł już w bardzo wielu krajach, o ile nie we wszystkich. Oby się to nie przyjęło w naszych sercach!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.