Stany Zjednoczone ciągle religijne

Według badań socjologicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych na miesiąc przed wizytą Papieża ponad ¾ mieszkańców tego kraju wierzy w Boga i aż 71 proc. Amerykanów to chrześcijanie.

Najwięcej ateistów, bo około 1/3 populacji jest w Seattle, San Francisco i Bostonie. Ciągle najbardziej chrześcijańskie są południowe Stany, tam też jest najwięcej protestantów. Najwięcej katolików, bo 1/3 ogólnej liczby ludności, żyje w Chicago, Nowym Jorku i w Los Angeles. Prawie co 10 mieszkaniec Nowego Jorku i Miami wyznaje judaizm.

Instytut Gallupa podaje, że 60 proc. Amerykanów twierdzi, że religia odpowiada na większość ich problemów. Zarazem w stosunku do lat 50-tych 3 krotnie wzrosła liczba tych, którzy uważają, że religia jest czymś przestarzałym i nieaktualnym. Uważa tak 30 proc. respondentów.

Równocześnie ze spadkiem religijności obserwuje się, że rośnie liczba różnych organizacji i grup skupiających ludzi wierzących, którzy poprzez różnego rodzaju działalność, w tym charytatywną, dają świadectwo swojej wierze.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • Michał
  21.08.2015 22:56
  Z pewnością w błędzie 60 procent badanych Amerykanów, jeśli twierdzą,że religia odpowiada za większość ich problemów(cytat z felietonu). Zbytnie uproszczenie, uogólnienie.Swoją drogą...Stany Zjednoczone mnóstwo pieniędzy przeznaczały i przeznaczają m.in.na zbrojenia, w tym nuklearne. W zamian za to można by wyciągnąć z biedy mnóstwo ludzi. Kojarzę ten kraj z przesadną konsumpcją wszelkich dóbr, w tym z przejedzeniem wielu obywateli.Blichtr, wszystko na pokaz, kult pieniądza.Dlatego tytuł materiału nieco mnie zaskoczył,a felieton przykłuł moją uwagę i zainteresował.
 • zaba na rowerze
  22.08.2015 15:10
  Ironia polega na tym, że pastafarianie są wliczani do grupy wierzących.
  Swoja drogą spodziewałem się, że będzie podana liczba Katolików. Dostałem informację o wierzących w cokolwiek, łącznie z wyznawcami szatana, co ma być dla mnie, zdaniem autora, pocieszające.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.