Będzie nowy dialog z żydami?

Dokument przygotowany przez Komisję ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, działającą w ramach Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, zostanie przedstawiony 10 grudnia.

Watykan przygotował nowy dokument dotyczący stosunków z judaizmem. Refleksje dotyczące kwestii teologicznych dotyczących stosunków katolicko-żydowskich z okazji 50. rocznicy ogłoszenia deklaracji soborowej ”Nostra aetate” noszą tytuł „Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne” (Rz 11,29). Dokument przygotowany przez Komisję ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, działającą w ramach Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, zostanie przedstawiony 10 grudnia.

W prezentacji dokumentu wezmą udział dwaj przedstawiciele judaizmu: dyrektor wydziału spraw zagranicznych Komitetu Żydów Amerykańskich, rabin David Rosen oraz Edward Kessler, założyciel i dyrektor Woolf Institute w Wielkiej Brytanii.

Podczas niedawnej wizyty w Wiedniu rabin Rosen powiedział na konferencji poświęconej 50. rocznicy ogłoszenia deklaracji soborowej „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, że ten dokument ogłoszony 8 października 1965 roku stanowił „kopernikańską zmianę Kościoła” w relacjach z judaizmem i Żydami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Maluczki
  06.12.2015 16:51
  Dialog? Żart jakiś?
 • Stanisław_Miłosz
  07.12.2015 03:58
  "Rabin Rosen powiedział na konferencji poświęconej 50. rocznicy ogłoszenia deklaracji soborowej „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, że ten dokument ogłoszony 8 października 1965 roku stanowił „kopernikańską zmianę Kościoła” w relacjach z judaizmem i Żydami."


  Niestety utarł się i utrwalił w potocznym myśleniu błędny, bo jednostronny, pogląd o istocie rewolucji Kopernika: że niby "Zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię". Oba poglądy, że Ziemia krąży wokół Słońca i że to Słońce krąży wokół Ziemi są prawdziwe. Który jest prawdziwy zależy od punktu bycia i obserwacji. Gdy jest się na Ziemii to naturalnym jest że to Słońce krąży wokół Ziemii, gdyby się jednak było na Słońcu (co wydaje się mało prawdopodobne nawet w najbardziej odległej przyszłości) to widziało by się, że to Ziemia krąży wokół Słońca. Analogicznie jak z "przychodzeniem góry do Mahometa": góra "widzi", że to Mahomet się zbliża, a Mahomet jest przekonany, ze to góra mu posłuszna. Czy zatem Kopernik nie dokonał rewolucji? Dokoonał, dokonał. Otóż dokonując zabiegu myślowego "oderwania się od Ziemii" znakomicie ułatwił i uprościł obliczenia pozycji ciał niebieskich niezbędne w jego czasach w praktyce żeglugi, kartografii, geografii, a obecnie na przykład w kosmonautyce.

  Co to ma wspólnego z rabinem Rosenem? Ano to, że pogląd Rosena o „kopernikańskiej zmianie Kościoła” jest poglądem z JEGO punktu widzenia, jednym z dwu równoprawnych poglądów, poglądem o tym JAK KOŚCIÓŁ POWINIEN układać relacje z Żydami i judaizmem. Faktycznie „Nostra aetate” żadnej rewolucji nie dokonała: Kościół jak miał, od czasu Chrystusa, tak ma ciągle tę samą misję: nawrócić wszystkich pogan - w tym Żydów, w tym wyznawców judaizmu (czyli żydów). Zatem z punktu widzenia Kościoła, Żydzi/judaiści ciągle i uparcie trwają w błędzie, tyle tylko, że Kościół jakoś dziwnie unika powiedzenia Żydom/żydom jak powinni układać relacje z Kościołem: że powinni się nawrócić. Że powinni dokonać swojej "kopermikańskiej rewolucji": uznać Jezusa za Mesjasza. Z wszystkimi konsekwencjami. I wtedy analogia z rewolucją Kopernika będzie pełna, nie naciągana: bardzo ułatwi i uprości im myślenie - o wszystkim.

  Kod kulturowy "bycia żydem/Żydem" (czyli "wybranym", zatem rasism w najczystszej postaci) - u wierzących talmudystów "reformowanych" (tych "otwartych", tych "nowoczesnych"), u talmudystów-kabalistów, u wierzących "ortodoksów", u wierzących ateistów i tych tylko "obojętnych" - tak mocno się zakodował, że optymistą jednak, że taka żydowska rewolucja się dokona, raczej się być nie da. Że tak jest wystarczy się zapoznać z opinią ks. Chrostowskiego, który przecież zęby nie tyle zjadł, co raczej na "dialogu" połamał (przez co też za eksperta-autorytet w kwestii "relacji" z pewnością można go uznać).
  Rewolucja taka oznaczała by, że ... Żydzi przestali by być Żydami. Co zatem łączyło by Żydów kulturowych, Żydów z konfesji, Żydów z etnosów? Co łączyło by Żyda z kibucu z Żydem z Wall Street, z Żydem z Somalii? Nic. Money, money, money i oparte na nim biznesy by łaczyły? Też nie.

  Dialogować oczywiście można, można na tę okoliczność koszernie popić i zakąsić, dialogowanie łagodzi obyczaje, ale też warto być realistą: na kopernikański przewrót "w relacjach" liczyć nie ma co.

 • Stanisław_Miłosz
  09.12.2015 22:23
  http://prawy.pl/z-zagranicy2/11682-wazna-deklaracja-rabinow-w-sprawie-chrzescijan
 • Ajja
  11.12.2015 09:46
  Kościół powinien prowadzić dialog z judaizmem by pokazać wyznawcom tego drugiego piękno i sens chrześcijaństwa. Inaczej to nie ma większego sensu i służy tylko samozadowoleniu uczestników.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.