Muzułmanie przeciw terroryzmowi

Arabia Saudyjska ogłosiła we wtorek utworzenie przez 34 państwa muzułmańskie wojskowej koalicji antyterrorystycznej, ale na razie brak bliższych szczegółów na temat tego, jak miałaby ona działać.

"Wymienione tutaj państwa postanowiły utworzyć kierowany przez Arabię Saudyjską wojskowy sojusz ze wspólnym centrum operacyjnym w Rijadzie dla koordynowania i wspierania operacji wojskowych" - głosi przekazane przez saudyjską państwowa agencję SPA oświadczenie. Lista jego sygnatariuszy obejmuje szereg państw arabskich, w tym Egipt, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Turcję, Malezję, Pakistan i niektóre kraje afrykańskie.

Oświadczenie powołuje się na "obowiązek ochrony narodu islamskiego przed złem wyrządzanym przez wszystkie ugrupowania i organizacje terrorystyczne jakiejkolwiek orientacji i nazwy, które szerzą na ziemi śmierć i zepsucie mając za cel terroryzowanie niewinnych".

Wśród uczestników koalicji nie wymieniono szyickiego Iranu rywalizującego z sunnicką Arabią Saudyjską o wpływy w regionie. Oba te państwa wspierają przeciwstawne strony w różnych lokalnych konfliktach, od Syrii po Jemen.

Występując na konferencji prasowej saudyjski minister obrony, 30-letni książę Mohammed bin Salman powiedział, że nowa koalicja "skoordynuje" wysiłki na rzecz zwalczania terroryzmu w Iraku, Syrii, Libii Egipcie i Afganistanie, ale nie wyjaśnił, jak będzie to konkretnie wyglądać.

Na pytanie, czy nowy sojusz skieruje się przede wszystkim przeciwko Państwu Islamskiemu, odparł, że nie tylko przeciwko niemu, ale "jakiejkolwiek organizacji terrorystycznej jaka się przed nami pojawi".

«« | « | 1 | » | »»
 • Amerykanin
  15.12.2015 09:51
  Tak jak naród polski mieszka w Polsce, tak naród islamski mieszka w Państwie Islamskim.
  Wiadomo więc kogo będą bronić.
 • BuryPies
  15.12.2015 10:08
  Arabia Saudyjska jest jednym ze sponsorów Państwa Islamskiego. Nie widzę powodów dla, których ktokolwiek miałby brać na poważnie te brednie o koalicji antyterrorystycznej.
 • Alladin
  15.12.2015 11:00
  Głównym celem tego porozumienia nie jest walka z terroryzmem, bo Arabia Saudyjska prowadzi politykę bardzo podobną do polityki ISIS. Głównym celem tego porozumienia jest zajęcie kolejnych terenów dla islamu. Państwa takie jak Gabon wcale nie są muzułmańskie, a zostały zaliczone przez Arabię Saudyjską do muzułmańskich. Na tej liście znalazło się również kilka innych niemuzułmańskich krajów, zaliczonych tu do państw muzułmańskich.
  Propagandowo Arabia Saudyjska uzyskała zamierzony cel - ukazanie całemu światu, że granice świata muzułmańskiego leżą dalej niż w rzeczywistości. Najpierw się tworzy tzw. strefę wpływów, a później już działa się tam otwarcie.
 • Anna Panna
  15.12.2015 13:27
  Tere-fere kuku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.