Abp Sako: problemem mentalność muzułmanów

Muzułmanie mówią jasno i odważnie. Dlaczego Kościół nie może robić tego samego, dlaczego Kościół od nich nie wymaga?

Prawdziwym problemem nie jest Państwo Islamskie, ale dominująca wśród muzułmanów mentalność. Każe im ona widzieć w chrześcijanach i żydach politeistów i niewiernych, których trzeba nawrócić na islam, wydalić bądź wyeliminować – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego patriarcha Kościoła chaldejskiego. Ostrzega on, że islamski ekstremizm i terroryzm przestał już być problem wyłącznie Bliskiego Wschodu. Po zamachach w Paryżu i San Bernardino największe zagrożenie istnieje teraz u was – zauważa abp Lousi Sako.

Jego zdaniem dziś trzeba pracować przede wszystkim nad tą wrogą chrześcijanom i żydom mentalnością, która jest u muzułmanów niemal powszechna. Trzeba ich skłonić do reinterpretacji islamu. Zdaniem abp. Sako zmienić się również musi postawa Kościoła. Odważniej powinien on formułować swoje oczekiwania względem muzułmanów – mówi patriarcha Kościoła chaldejskiego.

„Kościół robi bardzo dużo na polu charytatywnym – przyznał w wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Sako. – Ale w relacjach z władzami muzułmańskimi jest zbyt pokorny i nieśmiały. Chcę to powiedzieć całkiem otwarcie. Muzułmanie mówią jasno i odważnie. Dlaczego Kościół nie może robić tego samego, dlaczego Kościół od nich nie wymaga? Muzułmanie, którzy przybywają jako uchodźcy na Zachód mają wszystko, nawet kościoły się przed nimi otwiera i klasztory, bo Papież tego sobie życzy. A dlaczego oni nam, miejscowym chrześcijanom nie dają tych samych praw. Nie można się zgodzić na to, by istnieli dziś obywatele drugiej i trzeciej kategorii. To nieludzkie”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

 • Zaba_na_Rowerze
  18.12.2015 00:57
  Z opisu wynika, że problemem jest mentalność chrześcijan Europy. Miłosierdzie dla wszystkich, tylko nie dla braci w wierze.
 • Mieczyslaw
  18.12.2015 06:32
  To dobre i prawdziwe słowa Biskupa!. Ja byłem w wielu krajach muzułmańskich i wiem o czym Biskup mówi.Jeśli będziemy ustępować to oni zniszczą Nas.Niech mowa nasz będzie Tak - Tak ale i NIE - NIE!
 • Marek Aureliusz
  18.12.2015 10:40
  z punktu widzenia erystyki kościół jest ofiara siebie samego .
  Nie można być jednocześnie zdecydowanym i jednoznacznym przy bardzo niejednoznacznym ,uległym w stosunku do każdego [ oprócz własnego ludu ] sposobie narracji.

  Eksc. porusza bardzo ważny i prosty problem , prosty oprócz jednego ale istotnego zagadnienia

  JAK WYJŚĆ Z TEGO ZAKLĘTEGO KRĘGU ? k.k. to duża [ jeszcze duża ] machina organizacyjna a zmiany następują w żółwim tempie , na poziomie wiejskiej parafii wręcz z kosmicznym opóźnieniem , może być im tak ,że na poziomie centralnym biskup będzie mówił o zagrożeniu wiary i cywilizacji europejskiej a na poziomie parafii wikary lękliwym głosem o tym jak to nas Chrystus kocha , to bardzo możliwe , tak chyba będzie .


  Nie tak łatwo "zmienić twarz "a co z tymi których nauczono herezji ,że kościół nie powinien wtrącać się do polityki , a to jest polityka...jak to "odkręcić " ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.