Kobiety dopuszczone do Ściany Płaczu

Jako wielkie zwycięstwo liberalnego nurtu w judaizmie po latach sporów izraelskie media komentują zaaprobowanie w niedzielę przez rząd Benjamina Netanjahu zmiany w prawie, która pozwoli kobietom na wspólną z mężczyznami modlitwę przy jerozolimskiej Ścianie Płaczu.

Rząd podjął tę decyzję pomimo sprzeciwu ultraortodoksyjnych partii Szas (sefardyjska) i Zjednoczony Judaizm Tory (Żydzi aszkenazyjscy), jak również ministrów konserwatywnego Likudu, Zeewa Elkina, i Żydowskiego Domu, Uriego Ariela.

Obecnie pod Ścianą Płaczu, zwaną również Ścianą Zachodnią lub Murem Zachodnim, zostanie otwarty nowy placyk modlitewny, na którym kobiety i mężczyźni zgromadzeni w tym miejscu będą się mogli wspólnie modlić. Będzie on blisko terenu, na którym dotąd modlili się ortodoksyjni Żydzi, ale będzie od niego oddzielony.

Dotychczas cały obszar przy Ścianie Płaczu był kontrolowany przez ultraortodoksyjnych wyznawców judaizmu, którzy mają zawężoną wizję Boga i judaizmu" - powiedziała dziennikarzom rabinka Susan Silverman, członkini rady tzw. Kobiet Ściany.

Reprezentuje ona ugrupowanie aktywistek reformatorskiego prądu w judaizmie, które od 20 lat walczyło o swobodę uprawiania kultu w tym świętym miejscu.

Rząd izraelski przeznaczył ponad 10 mln dolarów na urzeczywistnienie projektu stworzenia nowego miejsca kultu pod Ścianą Płaczu, która dwa tysiące lat temu służyła jako mur oporowy płaskowyżu świątynnego w Jerozolimie.

Dziś to miejsce jest terenem dawnych wykopalisk archeologicznych.

Innym niezwykle ważnym aspektem podjętej w niedzielę decyzji rządu jest zmiana polegająca na tym, że ortodoksyjni żydzi nie będą już sprawowali kustodii nad nowym terenem modlitw, co oznacza złamanie monopolu, który mieli jako strażnicy tego świętego miejsca.

Nowa przestrzeń wyznaczona do modlitw pod Ściana Płaczu oddalona jedynie o kilkadziesiąt metrów od dwóch "placyków", które mają w swej kustodii ortodoksyjni żydzi, będzie administrowana przez mieszaną komisję konserwatystów i postępowych żydów, mających większość w diasporze północnoamerykańskiej, przedstawicieli rządu, Kobiet Ściany i Agencji Żydowskiej, utrzymującego łączność z Żydami w diasporze.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  31.01.2016 20:21
  Myślę, że teraz łzy ultraortodoksów przy Ścianie Płaczu będą bardziej szczere.

  Aha, a jak z dewiantami, pedofilami, homo, trans i podobnymi? Dalej będą musieli mieszać się z tłumem fobów? Nie będą mieli przy Ścianie swojego placyku? Wygląda mi to na dyslryminację, rząd też powinien się tym zająć!

 • Maluczki
  01.02.2016 10:10
  To państwo wyznaniowe jakoś nikomu nie przeszkadza!?
  Feministki cicho siedzą i ani słówka na temat dopuszczania kobiet na rabinki!?
  Judaizm, to jest religia! Nikt jej nie fiknie. Ciekawe dlaczego tak jest?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.