Erdogan zabronił poświęcenia cerkwi

Prezydent Turcji kontynuuje swój kurs konfrontacji z niemuzułmańskimi mniejszościami w kraju.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan kontynuuje swój kurs konfrontacji z niemuzułmańskimi mniejszościami w kraju. Niedawno odsunął od władz swego bliskiego przez wiele lat politycznego sprzymierzeńca premiera Ahmeta Davutoglu, teraz natomiast została odwołana rekonsekracja prawosławnej cerkwi w Özlüce, której miał dokonać 7 maja ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

Ten zakaz obserwatorzy strony kościelnej traktują jako afront wobec patriarchatu ekumenicznego Konstantynopola. Bartłomiej I miał poświęcić dawny, a teraz reaktywowany kościół w Özlüce koło Bursy. W 1923 roku mieszkańcy regionu, głównie chrześcijanie, zostali wypędzeni przez ludność turecką. Z czasem uległa zniszczeniu także cerkiew św. Grzegorza. Dopiero po przywróceniu metropolii Bursa w 2012 roku biskup rozpoczął zbiórkę pieniędzy wśród „ukrytych chrześcijan” na odbudowę świątyni. W kosztach remontu uczestniczył nawet burmistrz dzielnicy Mustafa Bozbey. Burmistrz miał wziąć udział w poświęceniu świątyni.

Na ponowne otwarcie cerkwi tuż po odsunięciu Davutoglusa nie zgodził się gubernator prowincji Münir Karaloglu. Jest on osobą bliską Erdoganowi. Podobnie jak on pochodzi z Rize na granicy z Gruzją. Już wcześniej, jako gubernator, Karaloglu zyskał sobie opinię osoby surowo postępującej wobec chrześcijan ormiańskich. Natomiast chrześcijanie w Turcji pokładali wielkie nadzieje w Davutoglu. Ostatnio przedstawiciele Ekumenicznego Związku Konstantynopola prowadzili z nim rozmowy na temat powrotu wypędzonych chrześcijan i ich potomków. Dziś jednak te plany wydają się nierealne.

«« | « | 1 | » | »»
  • Hydrus
    10.05.2016 21:49
    A Unia niech dalej paktuje z "demokratą" Erdoganem. I niech znosi wizy dla obywateli "demokratycznej" Turcji. No, ale muzułmanom w Europie można wszystko, a chrześcijanie to wróg publiczny nr 1 dla "europejskich elit".
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.