Żadna religia nie jest właścicielką transcendencji

Na takiej zasadniczej koncepcji opierać się będzie czuwanie międzyreligijne, zorganizowane w nocy z soboty 28 na niedzielę 29 maja w katolickim kościele św. Mederyka (Saint-Merry) w Paryżu.

Ta „Noc Święta”  –„Nuit Sacrée” – będzie spotkaniem refleksji i modlitwy z udziałem młodzieży chrześcijańskiej, żydowskiej, muzułmańskiej, hinduistycznej i buddyjskiej. Ma pobudzić i włączyć do dialogu między różnymi tradycjami religijnymi. Inicjatywę zaaranżował międzyreligijny ruch młodzieżowy Coexister, który powstał w 2009 r. po tym, jak doszło we Francji do napięć między wyznawcami różnych religii.

Czuwanie rozpocznie się wieczorem, o 19:00 i potrwa do samego rana, do 7:00. W tym czasie każda grupa będzie miała swoją własną przestrzeń, animując refleksję poprzez śpiew i muzykę z własnej tradycji religijnej. Chrześcijan będzie reprezentowała międzynarodowa wspólnota ekumeniczna z Taizé, założona w 1940 r. we Francji przez brata Rogera. Jej kanony, odznaczające się prostą melodią, są szeroko znane na całym świecie. Powtarza się w nich wielokrotnie krótkie teksty biblijne.

Ruch Coexister ma włączać młodzież w działania na polu dialogu, solidarności i pomocy między różnymi religiami i w ruchach obywatelskich. Dąży on do wzmocnienia koncepcji „aktywnego współistnienia”, aby umożliwić każdemu życie w pełni swą tożsamością religijną, przyczyniając się w ten sposób do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i wzajemnie się szanującego. Obecnie ruch zrzesza ponad 2 tys. ludzi przynależnych do różnych religii. Działają oni w 25 grupach rozsianych po całej Francji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.