Zakaz burkini na plażach w Cannes

Z powodu obaw o bezpieczeństwo publiczne władze Cannes na południu Francji zakazały na plażach kostiumów całkowicie zakrywających ciało, czyli burkini. Organizacje broniące praw człowieka już zapowiedziały, że zaskarżą to niedawne rozporządzenie.

Mer Cannes David Lisnard nazwał burkini "symbolem islamskiego ekstremizmu" i ocenił, że taki kostium może być powodem starć w czasie, gdy Francja jest celem dżihadystycznych zamachów.

Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 28 lipca, ale zostało ujawnione dopiero w czwartek, trzy dni po odwołaniu przez prywatny aquapark pod Marsylią dnia burkini. Zakaz będzie obowiązywać do końca sierpnia. Kobiety ubrane w burkini mają być proszone o przebranie się w inny kostium lub o opuszczenie plaży. Jeśli tego nie zrobią, grozić im będzie grzywna w wysokości 38 euro.

Od wprowadzenia zakazu na plaży nie zaobserwowano jednak ani jednego burkini.

Zgodnie z nowymi przepisami wstępu na plaże nie mają osoby "ubrane w nieodpowiednią odzież, która nie wyraża poszanowania dla norm moralnych i świeckości państwa".

"Kostiumy, które ostentacyjnie świadczą o przynależności religijnej, podczas gdy Francja i miejsca kultu są celem ataków terrorystycznych, mogą wiązać się z ryzykiem zakłócania porządku publicznego" - głosi rozporządzenie.

"Żyjemy we wspólnej przestrzeni publicznej; istnieją zasady, których należy przestrzegać" - oświadczył mer Lisnard w rozmowie z lokalnymi mediami. Polityk prawicowej partii Republikanie przyznał, że zakaz może też dotyczyć sari noszonych przez Hinduski.

Liga Praw Człowieka (LDH) oraz Zrzeszenie przeciw Islamofobii we Francji (CCIF) zapowiedziały, że zaskarżą rozporządzenie. Według LDH może ono doprowadzić do dalszej alienacji francuskich muzułmanów. "Ratusz dyskryminuje kobiety, które nie popełniają żadnego przestępstwa" - twierdzi Liga. "Czas najwyższy, by politycy w tym regionie uspokoili swe dyskryminacyjne zapędy i bronili ducha Republiki" - powiedział lokalny przedstawiciel LDH Herve Lavisse.

CCIF uznał oficjalne powody wprowadzenia zakazu za szokujące i oskarżył lokalne władze o wykorzystywanie do własnych celów ostatnich dżihadystycznych zamachów na bulwarze w Nicei i w kościele w Normandii. Zrzeszenie przypomniało, że wyznawcy islamu stanowili ok. jednej trzeciej z 85 ofiar ataku z Nicei.

W 2011 roku Francja stała się pierwszym krajem europejskim, który zakazał zasłaniania twarzy ubiorem, np. burką czy nikabem, ale też kominiarką lub np. kaskiem motocyklowym, w miejscach publicznych - na dworcach, w parkach czy sklepach i urzędach.

Francuskie media kwestionują słuszność nowych przepisów z Cannes. Umiarkowany dziennik "Le Monde" wskazuje, że francuskie prawo nie zabrania noszenia burkini. "Przepisy (...) zakazują tylko publicznego zasłaniania twarzy. (...) Burkini, które zasłania ciało, ale nie twarz, jest więc całkowicie legalne" - czytamy.

Centrolewicowy "Liberation" oskarżył mera Cannes o próbę zbicia kapitału politycznego na zamachach. "David Lisnard (...) nie odpowiada na konkretny problem, lecz wysyła radykalny komunikat do swego elektoratu" - czytamy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • docent
  13.08.2016 14:52
  To akurat absurd. Nie róbmy z każdego muzułmanina terrorysty. Trzeba prześwietlać imamów, kontrolować granicę, legitymować i sprawdzać podejrzane grupki mężczyzn. Trzeba też pozyskać przychylność umiarkowanych, rozsądnych muzułmanów bo i tacy bywają. Natomiast ten przykład jest dolewaniem oliwy do ognia i utwierdzaniem muzułmanów że tę Sodomę i Gomorę trzeba zniszczyć.
 • JAWA25
  13.08.2016 16:20
  zakaz w Cannes
  co nas to obchodzi?
 • Gość
  13.08.2016 17:41
  "nieodpowiednia odzież, która nie wyraża poszanowania dla norm moralnych i świeckości państwa" Jeśli taki pomysł się upowszechni to strach się bać... A może by tak jednak pomyśleć tylko o normach moralnych? Połowa mody straci rację bytu... I to bynajmniej nie burkini
 • trzinaalli
  15.08.2016 07:59
  Akurat muzułmanki nie mają się czego obawiać ze strony dżihadystów, więc tan zakaz jest absurdalny, a wręcz ułatwia identyfikację dżihadystom kogo mogą a kogo nie mogą zabić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.