Jesteśmy razem, aby się modlić o pokój

Z okazji przypadającej 30. rocznicy spotkania modlitewnego w Asyżu 27 i 28 października 1986 roku, Centrum Myśli Jana Pawła II organizuje dwudniowy (środa, czwartek) "Warszawski Asyż" - międzyreligijne modlitwy o pokój, które odbędą się w synagodze, meczecie i kościele.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie Joanna Korzeniewska, modlitwom tym towarzyszyć będą koncerty nawiązujące do tradycji żydowskiej, muzułmańskiej i chrześcijańskiej.

W środę i czwartek na dziedzińcu kamienicy przy ul. Foksal odbędą się trzy koncerty, które poprzedzi międzyreligijna modlitwa o pokój. W środę odbędą się dwa koncerty: Salam", odwołujący się do tradycji muzułmańskiej (godz. 19:00), a także "Noc Nigunów", podczas którego zaprezentowana zostanie pełna mistycyzmu muzyka chasydów (godz. 20.30). Natomiast w czwartek o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert "A.D. 966" - projekt stworzony specjalnie na 1050. rocznicę chrztu Polski, w którym elektronika spotyka się z preparowanym brzmieniem chorału gregoriańskiego.

W środę o godz. 17.30 modlitwę poprowadzi mufti Ligi Muzułmańskiej w Rzeczpospolitej Polskiej Nedal Abu Tabaq w meczecie Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie, w Al. Bohaterów Września 23. O godz. 18.00 na modlitwę o pokój zaprasza do synagogi im. Nożyków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie przy ul. Twardej 6 rabin Michael Schudrich. Również o godz. 18.00 modlitwa o pokój odbędzie się w kościele pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym, gdzie poprowadzi ją Wspólnota Sant'Egidio oraz ks. Grzegorz Michalczyk.

Jak poinformowała Korzeniewska, modlitwę i koncerty wspiera kampania plakatowa - w warszawskich klubokawiarniach pojawi się wspólne przesłanie trzech religii: "Jesteśmy razem, aby się modlić o pokój". Wolontariusze Centrum Myśli Jana Pawła II będą rozdawać warszawiakom materiały skłaniające do refleksji nad rolą pokoju w życiu indywidualnym i wspólnotowym.

Koordynator "Warszawskiego Asyżu" Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II powiedział PAP, że żyjemy w czasach, które bardzo potrzebują pokoju. W świecie, w którym "nienawiść coraz śmielej zapuszcza korzenie". "W naszych sercach potrzebujemy wracać do słów Jana Pawła II, który mówił w Asyżu: +Nasze spotkanie jest tylko potwierdzeniem, że ludzkość () angażując się w wielką sprawę pokoju, winna sięgać do swych najgłębszych i najbardziej życiodajnych źródeł (). Mamy pewność, iż po to, aby świat stał się wreszcie miejscem prawdziwego i trwałego pokoju, oprócz środków ludzkich i ponad nimi potrzeba gorącej, pokornej i ufnej modlitwy (). Modlitwa prowadzi do nawrócenia serca" - przypominał Marcin Nowak.

Dodał, że 30 lat temu w Asyżu Jan Paweł II powiedział też: "Wyzwanie, jakim jest pokój, przekracza różnice religijne. Jest to problem racjonalnej jakości życia dla wszystkich, problem przetrwania ludzkości, problem życia i śmierci. () W obliczu tego problemu dwie rzeczy wydają się mieć najwyższą wagę i obie są wspólne nam wszystkim. Pierwszą z nich jest () nakaz przezwyciężenia egoizmu, chciwości i ducha zemsty. Drugą wspólną sprawą jest przekonanie, że osiągnięcie pokoju przekracza ludzkie siły () dlatego każdy z nas modli się o pokój".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama