Biblijne przykazanie ŻIH-u

W tym roku Żydowski Instytut Historyczny obchodzi swoje 70-lecie.

W nowym, 47 numerze „Tygodnika Powszechnego”, przeczytać można wywiad z Pawłem Śpiewakiem – dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego.

W tym roku ŻIH obchodzi swoje 70-lecie, więc dziennikarka Beata Chomątowska zapytała Śpiewaka m.in. o najistotniejsze zadania i plany Instytutu.

Jak mówi dyrektor: - Najważniejszym i najczęściej używanym słowem w Biblii jest „pamiętaj”, na zmianę ze zwrotem „nie zapomnij”. Ci którzy zakładali Instytut, kierowali się właśnie tym przykazaniem. Było ważne dla wszystkich, którzy umarli. Ginący prosili, aby został zapisany ich los...

W wywiadzie zatytułowanym „Nasz dług pamięci”, Śpiewak wspomina także o grupie Oneg Szabat, dokumentującej w czasie II wojny światowej życie ludności żydowskiej w okupowanej Polsce. To jej spuściznę (czyli materiały z tzw. Archiwum Ringelbluma) Instytut wciąż opracowuje i publikuje.

Dyrektor opowiada także o działalności prowadzonej poza siedzibą ŻIH-u, a więc o wystawach. – Jedną z pierwszych prób rekonstrukcji przestrzeni była drewniana makieta Wielkiej Synagogi, ustawiona kilka lat temu w sąsiedztwie naszej siedziby – wspomina Śpiewak.

Cały wywiad do przeczytania w nowym, 47 numerze „Tygodnika Powszechnego”.

«« | « | 1 | » | »»