Apelują o turbany

Indie zaapelowały do Francji o zniesienie zakazu noszenia turbanów do zdjęć w dowodach tożsamości wśród wspólnoty sikhijskiej we Francji - informuje w poniedziałek dziennik "Times of India".

"Francja uważa zdjęcia i cyfrowe odciski palców za wyznacznik tożsamości. Ale jeśli sikhowie są fotografowani bez turbanów, zapisywane są niedokładne dane, gdyż normalnie zawsze noszą oni turbany" - oświadczyła sekretarz stanu ds. zagranicznych Preneet Kaur, którą cytuje dziennik.

"Ta kwestia jest analizowana i mamy nadzieję, że zostanie rozwiązana" - dodała.

Od 2005 r. obowiązują we Francji nowe przepisy dotyczące fotografii we francuskich dokumentach tożsamości, takich jak paszporty, prawa jazdy i zezwolenia na pobyt, zakazujące pozowania w nakryciach głowy.

Od przyjęcia w 2004 r. ustawy o świeckości, zakazującej "ostentacyjnych" symboli religijnych w instytucjach oświaty, ze szkół publicznych we Francji zostali wykluczeni uczniowie sikhijscy noszący turbany.

We Francji mieszka kilka tysięcy sikhów.

Sikhizm jest ruchem politycznym i religijnym założonym w XV w. przez Guru Nanaka. Sikhijscy mężczyźni noszą przez cały czas turban i nie golą brody.

«« | « | 1 | » | »»