USA: Kolejna kobieta na czele organizacji rabinackiej

Rabinka Ellen Weinberg Dreyfus, stojąca dotychczas na czele małej wspólnoty żydowskiej na przedmieściach Chicago, będzie kierowała Centralną Konferencją Amerykańskich Rabinów (CCAR). Organizacja ta, związana z nurtem judaizmu reformowanego, skupia około 2 tysięcy rabinów z całego kraju.

57-letnia rabinka oficjalnie przejmie obowiązki przewodniczącej CCAR 28 lutego w Jerozolimie. Zapowiedziała już, że wśród najważniejszych zadań, na które chce położyć nacisk w swojej pracy, będzie dotarcie do młodzieży żydowskiej. „Wielu z nich to bardzo religijni Żydzi, ale nie należą do żadnej wspólnoty. Musimy do nich dotrzeć i dostosować się do tego młodego pokolenia, gdyż mogą oni być przyszłością ruchu reformowanego” – powiedziała przyszła szefowa Konferencji.

Po objęciu stanowiska przez Dreyfus, kobiety będą kierować trzema z czterech głównych rabinackich organizacji Żydów amerykańskich. W październiku ubiegłego roku wiceprzewodniczącą konserwatywnego Zgromadzenia Rabinicznego została rabinka Julie Schonfeld. Natomiast rabinka Toba Spitzer, została przewodniczącą Rekonstrukcjonistyczego Stowarzyszenia Rabinicznego w 2007 roku. Jest ona pierwszą zdeklarowaną lesbijką na tym stanowisku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg