Hans-Gert Pöttering: w krajach islamskich potrzeba tolerancji wobec chrześcijan

Do tolerancji wobec chrześcijan w krajach islamskich wezwał przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

„Tak jak my respektujemy to, że muzułmanie modlą się u nas w meczetach tak samo chrześcijanie muszą mieć możliwość modlitwy w kościołach w krajach muzułmańskich“ – powiedział wczoraj Pöttering podczas „ społeczno-politycznej Środy Popielcowej” Kościołów katolickiego i ewangelickiego w Niemczech.

„Dialog kultur odniesie sukces, jeśli nie będzie drogą jednokierunkową“ – zaznaczył polityk podczas spotkania 400 przedstawicieli życia politycznego, kościelnego i gospodarczego w katedrze w Essen.

Pöttering wspomniał swoją niedawną wizytę w Arabii Saudyjskiej, podczas której spotkał się m.in. z taką argumentacją ze strony miejscowych polityków, którzy twierdzili, że przecież „w Watykanie również nie ma meczetów”. „Stanowisko to może dotyczyć takich miejsc jak Mekka czy Medyna, ale nie całego kraju” – odparł wtedy przewodniczący PE. Przypomniał, że samej Arabii Saudyjskiej pracują tysiące chrześcijańskich migrantów, którzy chcieliby swobodnie wyznawać swoją religię.

Zdaniem Pötteringa przyszłość Europy zależy w istotnym stopniu od współpracy z islamem. Przestrzegł przed „wojną cywilizacji“, którą głosił niedawno zmarły, amerykański naukowiec, Samuel Huntington. „Europa ma polityczny i moralny obowiązek, zapobiec temu zderzeniu” – podkreślił Pöttering i zwrócił uwagę, że szczególnie dotyczy to sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem, wspólnie z USA i umiarkowanymi krajami arabskimi Unia Europejska musi zaangażować się w budowanie rzeczywistego pokoju w tym regionie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg