Z nieba lał się żar, młodziutki ksiądz rozpiął marynarkę. Wystawała spod niej koszulka, na której dużymi hebrajskimi literami wypisany był biblijny cytat, „Czy ksiądz jest Żydem?” – niepewnie zaczepiła go kobieta. „Tak. Jak każdy chrześcijanin” – odparował kapłan
Są jednak tacy, którzy żyją chwilą obecną, nie rozdrapują ran. Stowarzyszenie Pardes Lauder od kilku lat wydaje księgi Tory. Przetłumaczone na polski, z obszernymi komentarzami, starannie opracowane trafiły już do wielu polskich domów. Niektórzy kapłani, studiując je, przygotowują się do kazań. Duch Święty? Takie brzydkie słowo! Polacy – Żydzi.
Temat ogromny jak rzeka. Jak Wisła, jak Jordan. Tysiące młodych szaleje na koncercie finałowym festiwalu kultury żydowskiej. Inni z wypiekami na twarzy czytają wydane przez poznańskich dominikanów bestsellery „Opowieści chasydów” Bubera czy „Jezusa z Nazarethu” Brandstaettera. To jeden obraz. Są też inne. Dwa lata temu spotkałem kapłana.
Gdy spostrzegł, że ściskam w ręku magazyn muzyczny „RUaH”, rzucił: Ruah? Takie brzydkie żydowskie słowo. Nie ma już ładniejszych słów w języku polskim?”. Zamurowało mnie. Ruah to słowo oznaczające oddech, tchnienie, ale przede wszystkim Ducha Świętego. Jeśli ktoś uważa je za brzydkie, to znaczy, że sytuacja sięgnęła absurdu. Zwłaszcza, jeśli jest to osoba w sutannie.
Żydzi rządzą Polską – węszą spisek niektórzy. I co najciekawsze: mają rację! W kwietniu 1656 r. w uroczystym ślubowaniu w katedrze lwowskiej Jan Kazimierz oddał kraj pod władzę Matki Bożej, obierając Ją za królową państwa. Naszą królową jest stuprocentowa Żydówka. Codziennie tuląc do piersi swego syna Jeszuę, szeptała: Słuchaj Izraelu, Pan jest twoim Bogiem, Pan jest jeden. „Żydzi mają ważne powody, by źle reagować na wszelkie próby nawracania ich na wiarę chrześcijańską. Bagaż przeszłości jest ogromny.
Formy prozelityzmu były rozmaite: od działań »intelektualno- teologicznych« po najróżnorodniejsze formy przemocy – przypomina Jan Grosfeld, Żyd, który sam odkrył swą chrześcijańską tożsamość. – Chęć szybkiego nawrócenia niewierzących lub wierzących inaczej jest przejawem ludzkiej pychy, polegania na własnym rozumie i siłach oraz braku zrozumienia sposobu, w jaki Bóg prowadzi ludzi do wiary.
Chrześcijaństwo, które nie zapomina skąd pochodzi, jest bardziej świadome nie tylko w sensie intelektualnym, ale w sensie serca. Kiedy byliśmy pierwszy raz w Izraelu, moja żona, która nie jest Żydówką, powiedziała, że czuła się tam, jakby wróciła do domu. A więc Syjon jest stolicą wszystkich ludzi...”. Dziczko, nie wynoś się!
Apostoł Narodów pisze wyraźnie: „ Jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie. Jeżeli zaś niektóre zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, to nie wynoś się ponad te gałęzie.
A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie” (Rz 11,17–18). „Powiedzmy sobie jasno: Przymierze Boga z Izraelem nie zostało anulowane – przekonuje Grosfeld. – Święty Paweł mówi, że zbawienie przychodzi przez Żydów, co wcale nie znaczy – jak chcemy uważać, – że zbawienie raz przyszło, a Żydzi zostali skazani na piekło ziemskie i niebieskie. Ono stale przychodzi i także właśnie przez nich. Pan Bóg, przez sam fakt wyboru Żydów, naznaczył ich historię takim piętnem, że choćby nie wiem, co robili, to i tak od tego nie uciekną.
Wielu z nich mówi: »Nie chcemy słyszeć o żadnym wybraństwie, dajcie nam święty spokój, jesteśmy zwykłymi ludźmi«. I z zadowoleniem pokazują Izrael cywilizowany, młodzież z kolczykami w uszach, dyskoteki, McDonald'sa, wyniki sportowe. Chcą za wszelką cenę udowodnić, że są normalnymi ludźmi. Bo w momencie, kiedy Żyd odchodzi od Boga, musi koniecznie udowodnić sobie i innym, że jest normalnym człowiekiem. Ale im bardziej Żydzi oddalają się od Boga, tym dla chrześcijan gorzej. Nasze powołanie jest jedno: świadczyć o Bogu. Tym samym, Jedynym”. Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba jest też Bogiem Basi, Moniki i Staszka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?