Zmartwychwstanie według religii niechrześcijańskich

Żydzi wierzą we wskrzeszenie do cieleśnie pojmowanej egzystencji po śmierci. Muzułmanie wierzą, że ludzie zmartwychwstaną na sąd. W hinduizmie, dżinizmie, sikhizmie i buddyzmie nie mówi się o zmartwychwstaniu. Więcej:.

Świadectwo Spotkania
Larache - Czas Miłości, Wielkanoc 2009
korspondencja br. Symeona OFM z Maroka
W Larache, gdzie obecnie przebywam, próbujemy pozyskać serca władz lokalnych dla Projektów Pomocy ludziom i dzieciom z rodzin ubogich. W soboty i w niedziele, po zajęciach szkolnych przychodzi do naszego klasztoru 80 dzieci muzułmańskich, gdzie razem z woluntariuszami muzułmańskimi uczą się pisać i czytać po francusku i arabsku. Po zajęciach szaleją na naszym placu grając w piłkę nożną i otrzymując wielką kanapkę z mortadelą z indyka albo z nutellą. Jak niesamowita jest ich radość, płynąca z prostoty i wdzięczności. W codzienności, to co najważniejsze - nas łączy i prowadzi wspólnymi drogami: MIŁOŚĆ BOGA I BLIŹNIEGO, która jest takim samym przykazaniem we wszystkich religiach. Więcej:.


Jezus w tradycji afrykańskiej
Przodkowie i wiara w Chrystusa wyzwoliciela i uzdrowiciela

W wierzeniach religijnych społeczności Czarnej Afryki wiara w przodków i głęboki do nich szacunek zajmują ważne miejsce. Ta bardzo żywa wiara nie jest czymś odizolowanym i powinna być postrzegana w relacji do wiary w istnienie świata nadprzyrodzonego. Opiera się ona na rzeczywistości świata zmarłych. Dla Afrykanów przodkowie są bez wątpienia kimś bardzo realnym. Dlatego wielu afrykańskich chrześcijan poświadcza istnienie duchowego i religijnego świata nacechowanego lekiem i szacunkiem w stosunku do świata przodków. Powinno się im okazywać cześć bez tego znaczenia, ponieważ dla chrześcijanina wierzącego, że Chrystus jest Bogiem, który stał się człowiekiem, przestaje ono być prawdziwe. Jak więc i w jaki sposób Afrykańczycy, którzy stali się uczniami Chrystusa, wyzwoliciela i uzdrowiciela od wszelkiego zła, mogą odnosić się z szacunkiem do wiary w przodków? Więcej:.

Mity i symbole
Wydmuszka i kosmogoniczne jajo

Dlaczego jajka na świątecznym stole? Skąd się wzięły wydmuszki i pisanki? Chciałoby się odpowiedzieć – zawsze tak było, to stare jak świat. Rzeczywiście, jajo zaprzątające ludzkie myślenie jest stare jak świat. O jaju traktują mitologie, do jego symboliki odwoływały się różnorakie tradycje religijne. Jajo symbolizuje zmartwychwstanie oraz odrodzenie. Motyw kosmogonicznego jaja (będącego zasadą istnienia) jest szeroko rozpowszechniony w świecie. Więcej:.


Wobec islamu
Kobieta w islamie
Adam Wąs SVD
Określenie miejsca i roli kobiety w społeczeństwie często wzbudza kontrowersje. Na Zachodzie panuje powszechne przekonanie, że kobieta w świecie islamu jest zniewalana i nie ma żadnych praw. Chusta na głowie muzułmanki i jej zasłonięta twarz są uznawane za relikty z minionej epoki.
W świecie islamu natomiast uważa się, że wolność i samookreślenie kobiety na Zachodzie przekroczyło granice przyzwoitości. Kobiety zostają bezwzględnie wykorzystane przez mężczyzn, czego dowodem są choćby prostytucja i pornografia oraz sposób ubierania się niemuzułmanek. Oczywiście ekstremalne stanowiska wartościujące nie oddają pełnej rzeczywistości; w tym konkretnym przypadku nie ukazują prawdziwego obrazu kobiety ani na Zachodzie, ani w islamie. Więcej:.





«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena | - |
głosujących | 0 |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg