W Indiach obchodzi się wiele świąt; różnią się one w zależności od regionu. Nawet początek Nowego Roku nie przypada równocześnie - dla jednych w październiku, dla innych w kwietniu.
Kalendarz używany do ustalania dat świąt jest inny niż zachodni kalendarz gregoriański. To kalendarz księżycowy, w którym każdy z dwunastu miesięcy ma swoją jasną i ciemną połowę, odpowiednio do faz księżyca. Różne dni księżycowe uznaje się za sprzyjające lub niesprzyjające oddawaniu czci określonym bóstwom, przedsiębraniu czynności takich jak post, podróż czy ślub. Na wszystko jest odpowiednia pora, a jej ustalenie należy do obowiązków astrologa.
Ze względu na różnice między kalendarzami hinduskim i gregoriańskim nie można podać dokładnych dat świąt; można jednak ustalić ich ogólny porządek. Nie wszystkie z nich są obchodzone przez wszystkich hindusów - niektóre mają szczególne znaczenie regionalne, inne są świętowane jedynie przez wyznawców danego bóstwa. Część to święta rodzinne, inne są okazją do odwiedzenia świątyni lub odbycia pielgrzymki. Oto lista niektórych najważniejszych świąt:
Diwali, Dipawali (październik/listopad): święto świateł, trwające kilka dni. Zazwyczaj wiąże się je z bogami Ramą i Kryszną i boginią Lakszmi. Podczas Diwali zapala się lampki i zazwyczaj wymienia prezentami.
Makar Sankranti, Pongal, Lohri (styczeń): Makar San-kranti oznacza „wejście w (znak) Koziorożca". Tradycyjnie łączy się z końcem żniw i zwykle jest okazją do pokazów ogni sztucznych i jedzenia słodyczy. W Tamil Nadu obchodzi się je jako Pongal, kiedy to gotuje się ryż i składa w ofierze słońcu.
Śiwaratri (luty/marzec): główne święto śiwaickich hindusów związane ze składaniem ofiary Śiwie i śpiewaniem poświęconych mu pieśni pochwalnych.
Holi (marzec): święto związane z pokonaniem żeńskiego demona Holiki. Zazwyczaj towarzyszy mu obsypywanie się kolorowym proszkiem lub oblewanie farbami, w atmosferze zabawy i żartów
Ramnauoami Rama-navami (kwiecień): obchody rocznicy urodzin Ramy; podczas święta czytana jest Ramajana.
Rathajatra (czerwiec/lipiec): „święto rydwanów", kiedy Pan Dźagannath (jedna z form Kryszny) jest ciągnięty w wielkim rydwanie przez ulice Puri w Orisie (a także w miastach na Zachodzie, gdzie popularny jest ruch Hare Kryszna).
Raksza Bandhan (sierpień): święto wzmacniające więzi rodzinne. Dziewczęta zawiązują nitki na nadgarstkach swoich braci w zamian za ochronę i niewielki podarunek.
Kryszna Dźanmasztami (sierpień/wrzesień): główne święto Kryszny, upamiętniające jego narodziny. Często czytana jest wówczas Bhagawata Purana.
Onam (sierpień/wrzesień): święto żniw w Kerali, kiedy rozgrywane są tradycyjne wyścigi łodżi-węży.
Ganeś Ćaturthi (wrzesień): święto ku czci boga Ganeśi, szczególnie ważne wśród maharastraianów.
Nawaratri, Durga Pudża (wrzesień/październik): święto Bogini. Nawaratri) czyli „dziewięć nocy” tańców ludowych czczących Amba Matę, jest obchodzone przez Gudźarati w Indiach i za granicą; ważne w Bengalu, gdzie w ramach kultu Bogini tworzy się wyszukane obrazy Durgi.
Daśahra (wrzesień/październik): „Dziesiąta” noc po Nawaratri, kiedy świętuje się zwycięstwo Ramy nad Rawaną. W części północnych Indii odgrywa się przedstawienia (ramlila) opowiadające historię Ramajany.
Oprócz dorocznych świąt niektóre rytuały odbywają się co miesiąc lub co tydzień - szczególnie posty poświęcone określonym bóstwom - takie jak comiesięczny Ekadaśi, kiedy wznosi się prośby do Kryszny, oraz piątkowe modły do Bogini. Ważne są również jarmarki (mela), sakramenty wyznaczające cykle życia (sanskara) oraz święta narodowe, takie jak Wajśakhi (wiosenne święto obchodzone 13 kwietnia) czy Dzień Republiki (26 stycznia).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.