W poniedziałek Pesach

W poniedziałek 29 marca rozpocznie się ośmiodniowe żydowskie święto Pesach upamiętniające wyzwolenie Żydów z niewoli egipskiej. "To jedno z najważniejszych świąt w żydowskiej tradycji" - podkreśla rabin Szalom Ber Stambler ze wspólnoty Chabad Lubawicz.

"Święto Pesach, znane też jako Święto Wyjścia czy Święto Przaśników, symbolizuje wyzwolenie z niewoli, zarówno fizycznej, jak i duchowej. To czas odrodzenia, który przypomina nam o wolności i nadziei. Egipt, Faraon i Mojżesz są znaczącymi symbolami dla współczesnych Żydów.

Egipt jest metaforą ciasnych ścian, które ograniczają nasz rozwój. Faraon jest jak głos wewnętrzny, który kpi z prób uzyskania wolności. Wreszcie Mojżesz to wyzwoliciel, nieskończona siła, motywacja do zerwania i przekraczania granic, do podążania ku temu, co bezgraniczne" - powiedział w środę dziennikarzom rabin Stambler.

Wieczorem w Pesach w żydowskich domach odbywają się tradycyjne wieczerze sederowe, podczas których odczytywana jest opowieść o ucieczce z niewoli egipskiej - hagada paschalna.

Podczas trwania święta zaostrzone są rygory koszerności - nie wolno używać zakwasu do pieczywa. Wszystkie przestrzegające tradycji panie domu już na tydzień przed Pesach zaczynają wielkie porządki, usuwając z domu wszystko, co było poddawane procesowi zakwaszenia: pieczywo, makarony, piwo, ale także zeszłoroczną mąkę. Na koniec w zakamarkach wysprzątanego mieszkania chowają dokładnie policzoną liczbę kromek chleba. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wszystkich kromek, co ma ostatecznie wykazać, że w domu nie ma nawet odrobiny pieczywa na zakwasie. Znalezione kromki uroczyście się spala. Zgodnie z inną tradycją to dzieci chowają kromki, a ojciec rodziny ich szuka.

W czasie uroczystej wieczerzy Pesach spożywa się tradycyjnie m.in. macę wyrabianą tylko z mąki i wody, gorzkie zioła symbolizujące trudy niewoli (m.in. cykoria, chrzan, tymianek), mięso pieczone z kością i pieczone jajko. Maca przygotowywana bez zakwasu ma przypominać, że w noc wyjścia z Egiptu nie było czasu na zakwaszanie chleba. W dalszej części sederu podawane są m.in.: ryba faszerowana, kurczak z nadzieniem, rosół z knedlami z mąki macowej. Podczas wieczerzy należy skosztować wina z czterech kielichów.

"Pesach to święto rodzinne, bardzo ważny jest udział w nim dzieci. Na sederowym stole obok tradycyjnych symbolicznych dań powinny znaleźć się też gotowane ziemniaki, które macza się w osolonej wodzie. Ta potrawa nie ma żadnego symbolicznego znaczenia, pojawia się na stole tylko dlatego, żeby zaciekawić dzieci i zachęcić je do zadawania pytań" - powiedział rabin Stambler. Ważnym elementem kolacji są bowiem rytualne pytania dotyczące znaczenia obrzędów Pesach, na które odpowiada głowa rodziny. Tradycyjnie zadaje je najmłodsze z obecnych przy stole dzieci. "Żydzi wierzą, że tego wieczora każdy dom, gdzie się świętuje, odwiedza prorok Eliasz. Największe błogosławieństwo spada na tego, kto otworzy mu drzwi. Najczęściej uchylają je dzieci, które chcą mieć rodzeństwo i liczą na błogosławieństwo proroka w tej sprawie" - powiedział Stambler.

Czasami trudno pozbyć się z domu wszystkich zakazanych w Pesach zakwaszonych rzeczy, które tradycyjnie nazywa się chamec. W takim przypadku stosowane jest sprawdzone przez wieki rozwiązanie - cały chamec sprzedawany jest symbolicznie jakiemuś gojowi, od którego po świętach odkupuje się go. "Polscy Żydzi i Żydzi z Izraela sprzedają swój chamec wspólnie. Naczelny rabin Izraela sprzedaje cały ten chamec pewnemu Arabowi, a po świętach go odkupuje. W trakcie świąt ten symbolicznie sprzedany chamec musi znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu, do którego domownicy nie wchodzą aż do końca świąt" - wyjaśnił rabin.

Pesach ma także związek z tradycjami chrześcijańskimi - podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus i Apostołowie świętowali właśnie sederową kolację.

«« | « | 1 | » | »»
 • Mały Pytajnik
  25.03.2010 15:50
  A może zamiast promowania juadizmu któryś z księży podałby interpretację, co faktycznie Magisterium Kościoła rozumie przez wyzwolenie z Egiptu i pozostałe figury opisane (błędnie przecież, jako że Żydzi dalej żyją w błędzie) przez rabina?
  Z Panem Bogiem
 • katolik
  27.03.2010 12:53
  Szkoda, że Żydzi nie uznają Pana Jezusa dlatego nie mogą być zbawieni.
 • Marzenna
  27.03.2010 16:18
  A ja bardzo dziękuję za takie informacje i nie uważam że jest promawanie judaizmu. Należy pamiętać że wiara chrześcijańska ma swoje korzenie w Histori Zbawienia. ''Kościół Chrystusowy odkrywa swą więź z judaizmem, badając swą własną tajemnicę. Religia żydowska nie jest naszej religii obca, jest w pewien sposób dla niej istotna''- powiedział Jan Paweł II.
 • ixis
  27.03.2010 18:41
  Poznawanie tradycji Żydowskiej, to poznawanie naszych Chrześcijańskich korzeni.
  Pascha dla Jezusa była najważniejsza. To podczas tej wieczerzy ustanowił Eucharystię i sam za niedługo, stał się ofiarą paschalną.
  Baranek bez skazy, który gładzi grzech świata.
  Smutne jest to, że dla niektórych letnich "Katolików", to dalej jest czarna magia i ciągle myślą że Jezus był Polakiem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.