Szkocja: Odkryto elementy rzymskiego ołtarza

Kamienne bloki ołtarza z czasów rzymskich sprzed ponad 1800 lat odnaleziono w południowej Szkocji - informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano w mieście Musselburgh, nad zatoką Firth of Forth w hrabstwie East Lothian, podczas prac renowacyjnych na terenie pawilonu do gry w krykieta.

Jak poinformował George Findlater z organizacji Historyczna Szkocja, odkryte bloki z kamienia z czasów rzymskich posiadają rzeźbienia i inskrypcje, które mogą zawierać informacje o ludziach żyjących w tamtych czasach i ich religii.

Zdaniem ekspertów, jedna z kamiennych płyt z II w. n.e. z pewnością pochodzi z ołtarza poświęconego Jupiterowi - rzymskiemu bóstwu zjawisk atmosferycznych i jasnego nieba, piorunów i błyskawic.

Zdaniem Paula McLennana z Rady East Lothian, odkrycie kamiennych płyt z rzymskiego ołtarza podczas prac wykopaliskowych na terenie Szkocji jest jednym z najważniejszych tego rodzaju w ciągu ostatnich 100 lat, unikalnym wydarzeniem.

Znalezisko umożliwia naukowcom poszerzenie wiedzy o życiu mieszkańców rzymskiego fortu, który znajdował się w Inveresk, w południowej części dzisiejszego miasta Musselburgh.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.