Miełlud

Polscy wyznawcy islamu świętują we wtorek Miełlud, czyli dzień narodzin proroka Mahometa. W Białymstoku i Bohonikach w południe odbyły się okolicznościowe modlitwy. Życzenia wiernym złożyły z okazji święta władze Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Miełlud - dzień narodzin proroka Muhammada (Mahometa), nie należy do głównych świąt religijnych w kalendarzu muzułmańskim. Są nimi Ramadan Bajram (z okazji zakończenia postu) i Kurban Bajram (Święto Ofiarowania).

Przedstawiciele MZR, który jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu, podkreślają jednak, że Miełlud obecny jest w tradycji religijnej polskiej społeczności tatarskiej nie tylko jako wyraz pamięci o proroku, ale służy też integracji tej społeczności. To właśnie Tatarzy są największą grupą polskich muzułmanów.

W Białymstoku okolicznościowe modlitwy w święto Miełlud odbyły się w południe w Domu Kultury Muzułmańskiej. W Bohonikach (podlaskie) - w tamtejszym zabytkowym meczecie.

Wyznający islam polscy Tatarzy, których historia obecności na ziemiach RP ma ponad sześćset lat, są współcześnie jedną z najmniejszych w kraju grup etnicznych. Ich liczbę szacuje się na około 2-3 tys. Największe skupiska Tatarów są w woj. podlaskim, gdzie są trzy muzułmańskie gminy wyznaniowe MZR: w Białymstoku, Bohonikach i w Kruszynianach.

Liczba muzułmanów należących do związku szacowana jest na około 5 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»