Przed głównym wejściem do Pałacu Prezydenckiego w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi odbyła się w samo południe uroczystość powitania papieża Franciszka przez następcę tronu księcia Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana i Muhammada ibn Raszid Al Maktuma, premiera i szejka Dubaju.
Ceremonia powitania papieża, głowy Państwa Watykańskiego, miała królewską oprawę. Trasę przejazdu kolumny papieskiej do pałacu prezydenckiego udekorowano flagami watykańskimi i ZEA. Na niedługo przed dojazdem do pałacowego kompleksu samochodowi (czarnemu KIA) towarzyszył oddział gwardii honorowej na koniach z flagami obu państw. Nad pałacem pojawiły się odrzutowce armii Emiaratów rozpylając dym w papieskich, żółto-białych barwach. Z armat oddano salwy honorowe.
Po przybyciu na pałacowy dziedziniec oddano wojskowe honory i odegrano hymny Watykanu i ZEA. Następnie nastąpiła prezentacja delegacji władz państwowych Emiratów i watykańskich z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
Po zakończeniu ceremonii książę Mohammed bin Zayed Al Nahyan i premier przeszli z papieżem do jednego z salonów monumentalnego, 70-kopułowego pałacu, na prywatne spotkanie.
Rozmowa trwała około 20 minut. W Księdze Honorowej papież napisał: "Z wdzięcznością za ciepłe przyjęcie i gościnność oraz z zapewnieniem o pamięci w moich modlitwach, udzielam Waszej Wysokości i całemu ludowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bożego błogosławieństwa pokoju i braterskiej solidarności".
Potem nastąpiła wymiana prezentów. Papież ofiarował srebrny medalion przedstawiający spotkanie św. Franciszka z sułtanem Al-Malikiem al-Kamilem, które miało miejsce 800 lat temu, w 1219 roku, z łacińskim tłumaczeniem hasła podróży papieża do ZEA: "Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju". Ze swej strony szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan podarował Ojcu Świętemu akt notarialny z 22 czerwca 1963 r. z darowizną ziemi pod budowę pierwszego kościoła katolickiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Po rozmowie Franciszek pojechał na obiad do Pałacu Al Mushrif, który jest jego rezydencją w czasie wizyty w ZEA.
Książę szejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan urodził się w Al Ain w 1961 r. i jest synem nieżyjącego szejka Zayed bin Sultana Al Nahyana, nazywanego „Ojcem Narodu” i pierwszego prezydenta ZEA. Studiował w szkołach Al Ain i Abu Zabi. W 1979 roku wstąpił do prestiżowej brytyjskiej Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, gdzie specjalizował się w lotach na śmigłowcach i taktycznych oraz spadochroniarstwie. Obecnie jest zastępcą naczelnego dowódcy sił zbrojnych ZEA. Jest żonaty z Salamą bint Hamdan Al Nahyana i ma czterech synów i pięć córek.
Po południu papież spotka się z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych - Muslim Council of Elders. To założone w 2014 stowarzyszenie ma siedzibę w stolicy kraju - Abu Zabi, a jego celem jest przełamanie podziałów w łonie islamu, a także obrona tej religii przed ekstremistami, krzewienie przesłania ludzkich wartości i tolerancji. Na czele Rady stoi Ahmad al-Tayyeb - wielki szejk kairskiego Uniwersytetu al-Azhar.
Na miejsce spotkania, które – jak się podkreśla – będzie miało charakter prywatny, wybrano meczet szejka Zayida, największą świątynię islamską w Emiratach. Swą wspaniałą architekturą i rozmiarami może on konkurować z bazyliką św. Piotra. Sama tylko działka, którą zajmuje, jest o jedną czwartą większa niż powierzchnia Watykanu. Rekordowo wielka jest jego główna kopuła, największy na świecie jest też znajdujący się w głównej sali żyrandol. Dywan jakim jest wyłożona świątynia utkano z 35 ton wełny i bawełny. Wykonany z białego marmuru i złota meczet może pomieścić ponad 40 tys. wiernych.
Następnie papież uda się do Founder’s Memorial - supernowoczesnego centrum w Abu Zabi, wzniesionego ku czci założyciela państwa, na spotkanie międzyreligijne pod hasłem: "Braterstwo ludzkie". Obok Franciszka w wydarzeniu wezmą udział m. in.: wielki szejk islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, Ahmad al Tayyeb, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, norweski pastor Olav Fykse Tveit, minister tolerancji ZEA, szejk Nahyana bin Mubaraka Al Nahyana, sekretarz generalny Ligi Arabskiej, Ahmed Aboul Gheit, duchowi przywódcy muzułmanów sunnickich a także przedstawiciele judaizmu, buddyzmu i bahaitów.
Na liście mówców znaleźli się także Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, były Wielki Mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Cerić, patriarcha maronicki kard. Béchara Boutros Raï Bechara Rai i przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio, Marco Impagliazzo.
Dwudniowa "Globalna konferencja na temat braterstwa ludzkiego" z udziałem 700 uczestników, wśród których będzie kilku przywódców politycznych regionu, jest organizowana przez Muzułmańską Radę Starszych - Muslim Council of Elders. To założone w 2014 stowarzyszenie ma siedzibę w stolicy kraju - Abu Zabi, a jego celem jest przełamanie podziałów i waśni w łonie islamu, a także obrona tej religii przed ekstremistami, krzewienie przesłania ludzkich wartości i tolerancji. Na czele Rady stoi wielki szejk Ahmad al-Tayyeb z kairskiego Uniwersytetu al-Azhar.
Program konferencji składa się z trzech części tematycznych: "zasady braterstwa ludzkiego", "wspólna odpowiedzialność" oraz "wyzwania i szanse". Głównym inicjatorem konferencji jest rząd ZEA, który od lat zdecydowanie promuje idee tolerancji religijnej.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...