Abp Habiba: przywrócić godność chrześcijanom w Iraku

Irak ciągle jest podzielony z powodu ogromnej korupcji, a rząd robi niewiele, aby mniejszościom religijnym zapewnić odpowiednie prawa – uważa chaldejski arcybiskup Basry. Dlatego zapowiadana na przyszły rok wizyta Papieża Franciszka może być okazją do wzmocnienia pozycji chrześcijan w tym kraju oraz wsparcia ich w dążeniu do bycia równoprawnymi obywatelami Iraku.

Zdaniem abp. Habiba Al-Nawfali Jajoua chrześcijanie w tym bliskowschodnim kraju zbyt często są traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Dlatego rządzący muszą dołożyć wszelkich starań, aby zniesione zostały w prawie zapisy podtrzymujące nierówności, a członkom mniejszości religijnych przyznano równouprawnienie. Dotyczy to między innymi rynku pracy, na którym chrześcijanie doświadczają dyskryminacji w zatrudnieniu czy też w wysokości wynagrodzenia.

Konieczne jest także zagwarantowanie wolnych i otwartych celebracji świąt liturgicznych, z których transmisje będą przeprowadzać także media państwowe. Iracki duchowny odniósł się też do programów nauczania i wskazał, że na przykład historia chrześcijaństwa jest zupełnie pominięta w szkolnych podręcznikach.

Arcybiskup Basry wezwał również rządzących do dołożenia wszelkich wysiłków, aby kontrolować tych, którzy nawołują do nienawiści, podziałów i dyskryminacji. W tym celu trzeba uchwalić prawo, które karałoby organizacje i ludzi finansujące terroryzm.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg