Kim jest Michał Archanioł że Bóg darzy go tak wielkim zaufaniem?

Lud żydowski uważał tego archanioła za obrońcę Izraela.

Święty Michał Archanioł, którego imię oznacza „któż jest jak Bóg?” (etymologicznie jest to właśnie forma pytająca, pochodząca od MI-KA-EL, czyli: „któż jest jak Elohim?”), jest postacią biblijną i wielokrotnie pojawia się na kartach Pisma. Ukazał się widzącemu, prorokowi Danielowi (por. Dn 10, 13–21; 12, 1). Pojawił się w wielkich wizjach Świętego Jana w księdze Apokalipsy (por. Ap 12, 7–9) i wreszcie w Liście Świętego Judy (por. Jud 9), w którym wszedł w spór z Szatanem.

Już lud żydowski uważał tego archanioła za obrońcę Izraela (por. Dn 12, 1). W tradycji chrześcijańskiej imię Świętego Michała było przytaczane zaraz po imieniu Maryi, Królowej Aniołów, jako opiekuna Kościoła. Wielki Obrońca Boga, Kościoła Jezusowego i Jego ludu chrześcijańskiego jest również aniołem obrońcą Świętego Krzyża, Ewangelii i wielkim strażnikiem Eucharystii. Święty Michał to najaktywniejszy anioł Boży wśród ludzi, którego niezliczonych dobrodziejstw Kościół nie waha się głosić.

W Piśmie Świętym Michał, Rafał i Gabriel są jedynymi świętymi aniołami nazwanymi po imieniu. Ponadto Biblia przyznała Michałowi tytuł archanioła (por. Jud 9), który znaczy: „naczelny”, „główny” albo „pierwszego rzędu”. Określenie to występuje w Biblii wyłącznie w liczbie pojedynczej, co oznacza, że Bóg wyznaczył tylko jednego przywódcę zastępów anielskich (por. Joz 5, 14). Wyniesiony do tej godności, archanioł walczył z Szatanem i zdołał go pokonać, skandując „Michael”, co po hebrajsku znaczy: „któż jest jak Bóg”. „Michael” ma zniszczyć pychę Szatana, który chciał się pokazać jako podobny do Najwyższego (por. Iz 14, 13–15). Walka ta została opisana w Apokalipsie Świętego Jana: „Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł, i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło” (Ap 12, 7–8). W kontekście pism Janowych oznacza to, że Święty Michał będzie walczył z Antychrystem i zdoła go pokonać, tak jak uczynił to na początku z Lucyferem.

Aby lepiej poznać i zrozumieć rolę Michała Archanioła wobec ludzi, należy często rozważać symbolikę przypisywanych mu atrybutów (patrz rysunek).

Waga: W religii chrześcijańskiej Święty Michał Archanioł znajduje się między człowiekiem i Bogiem w chwili śmierci, kładąc na wagę duszę zmarłego. Waga jest narzędziem pozwalającym ważyć, odmierzać i oceniać działania i myśli człowieka.

Miecz: Miecz przywołuje na myśl wojnę. Nie chodzi jednak o wojnę niszczącą, mającą zaspokoić złe instynkty, lecz o wojnę twórczą. Miecz można postrzegać jako znak odkupienia, wyważenia między zewnętrznym i wewnętrznym – duchowym – życiem człowieka.

Zbroja: Świętego Michała bardzo często przedstawia się w zbroi rycerskiej. Zbroją i tarczą, w które chrześcijanin powinien się przyodziać do walki duchowej ze złem, jest jego wiara w Boga. Wiara niepodważalna, która nie zostawia miejsca na wątpliwość i o którą rozbijają się wszelkie szkodzące jej argumenty oraz niepotrzebne pokusy.

Sztandar: Świętego Michała jako przywódcę Bożych zastępów często wyobraża się na czele oddziału niezliczonych aniołów, trzymającego sztandar z krzyżem, czyli znakiem sprzymierzenia aniołów, którzy pozostali wierni Bogu.

Święty Michał został powołany do prowadzenia walki w imieniu dobra przeciwko złu, do walki w świecie, lecz także do walki w nas. On kieruje naszą wewnętrzną walką duchową, pomaga unicestwić skutki zła i zniszczyć jego źródło. Święto Michała Archanioła obchodzimy 29 września.

*

Powyższy tekst jest fragmentem książki "21 dni z Michałem Archaniołem". Autor: Mathieu-Modeste Kpodehoto. Wydawnictwo: Esprit.

Kim jest Michał Archanioł że Bóg darzy go tak wielkim zaufaniem?

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.