Iran: Odkryto świątynię ognia Sasanidów

Ruiny świątyni ognia z okresu panowania dynastii Sasanidów odkryli archeolodzy na stanowisku w środkowym Iranie - informuje serwis internetowy Payvand News.

Odkrycia dokonano w regionie Vigol, około 7 km na północny-wschód od miasta Kaszan w prowincji Isfahan w środkowej części Iranu.

Świątynia z czasów perskiej dynastii Sasanidów (224-651 r. n.e.) została zbudowana na planie krzyża. Miała cztery wejścia prowadzące do centralnie umieszczonego paleniska, upiększonego sztukaterią z unikalnymi wzorami - poinformował Mohsen Javeri, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku.

Archeolodzy odsłonili też fragmenty ozdobnej sztukaterii u podstawy paleniska, w którym płonął święty ogień.

Posadzka budowli była pokryta grubą warstwą gipsu, zaś ceglane ściany u dołu pokrywał pas żłobionego tynku, a powyżej pomalowano je barwnikiem zawierającym ochrę.

Zdaniem naukowców, świątynia była wykorzystywana także po upadku państwa Sasanidów, o czym świadczą ślady wielokrotnych napraw posadzki już po 651 r., w okresie panowania Arabów.

Jak poinformował Javeri, podobne obiekty religijnej architektury Sasanidów odnajdywano wcześniej w południowym Iranie, ale po raz pierwszy taka budowla została odkryta w środkowej części kraju.

Świątynia znajduje się na terenie ruin jednego z dwóch starożytnych miast, których pozostałości zostały zlokalizowane w regionie Vigol w 2005 roku. Według archeologów, szczegółowe badania doskonale zachowanych pod piaskiem pustyni ruin pozwolą lepiej poznać okres przejściowy między epoką Sasanidów a panowaniem islamskim oraz początkowy okres panowania Arabów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.