Chojnów. Kościół a Synagoga

W Muzeum Regionalnym w Chojnowie ks. Mariusz Rosik mówił o relacjach chrześcijaństwa i judaizmu.

W sobotę 11 stycznia w Muzeum Regionalnym w Chojnowie z referatem pt. „Kościół a Synagoga (30-313 po Chr.). Na rozdrożu” wystąpił ks. prof. Mariusz Rosik. Wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu starał się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób z jednej religii zwanej judaizmem biblijnym wyłoniły się dwie: judaizm rabinistyczny (współczesny) i chrześcijaństwo.

Prelegent podzielił wykład na 5 części, które miały stanowić teologiczne „kości niezgody” między Żydami, a chrześcijanami. Elementy te odpowiadały cechom oraz nauczaniu Jezusa Chrystusa. Jego Bóstwo, misja mesjańska, a także zastąpienie Świątyni Jerozolimskiej i składanych tam ofiar jedną Ofiarą Krzyża i Eucharystią były dla Izraelitów nie do przyjęcia. Przesunięcie święta z soboty na niedzielę również nie spotkało się z ich aprobatą.   

- Gdybyśmy jeszcze 80 lat temu poszukali przyczyn rozdzielenia się Kościoła od Synagogi, to najprawdopodobniej wyczytalibyśmy, że w pewnym momencie z religii judaizmu rozwinęła się boczna gałąź w postaci chrześcijaństwa – mówił ks. Rosik.

Wykładowca tłumaczył następnie, że ok. 40 lat temu obraz ten uległ pewnej modyfikacji, bowiem uznano, że drogi judaizmu biblijnego rozeszły się w dwóch kierunkach, którymi miały być judaizm rabiniczny i chrześcijaństwo. Radykalną zmianę w myśleniu miały przynieść natomiast ostatnie lata: – Badania ostatniej dekady ukazują zupełnie inny, wręcz szokujący obraz: to chrześcijaństwo ma stanowić bezpośrednią kontynuację religii Starego Testamentu, a Żydzi odrzucający Jezusa tworzą boczną gałąź judaizmu biblijnego w postaci judaizmu rabinicznego – mówił prelegent.

Mówca powoływał się przy tym m.in. na Synod w Jawne w 90 r.n.e., gdzie miano odrzucić grecką wersję tłumaczenia Starego Testamentu oraz na odnalezioną w 2012 r. starożytną kamienną stelę (tablicę) „Objawienie Gabriela”, z której odczytujemy, że mesjaszowi zapowiedziano mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

W trakcie wykładu „Kościół a Synagoga (30-313 po Chr.). Na rozdrożu” zaprezentowano książkę ks. Rosika o tym samym tytule. Po zakończonej prelekcji padły liczne pytania od zgromadzonych. Spotkanie podsumował dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie Mariusz Garbera, który zapowiedział kolejne spotkanie z profesor wywodzącą się z tego miasta na marzec.    

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • teofanes
    15.01.2020 21:48
    "Badania ostatniej dekady ukazują zupełnie inny, wręcz szokujący obraz: to chrześcijaństwo ma stanowić bezpośrednią kontynuację religii Starego Testamentu, a Żydzi odrzucający Jezusa tworzą boczną gałąź judaizmu biblijnego w postaci judaizmu rabinicznego – mówił prelegent." CZY MOŻE KTOŚ MĄDRY WYJAŚNIĆ co tu jest "szokującego"? Czy było kiedyś tak, że chrześcijanie odrzucali lub mieli wątpliwości co do Starego Testamentu jako zapowiedzi przyjścia MESJASZA??? Gdyby nie Stary Testament to, kto by wiedział, że Mesjasz ma się np. narodzić w Betlejem? Równie dobrze mógłby się narodzić w Atenach czy Rzymie - gdyby nie było Starego Testamentu. Czyż Nowy Testament jest zrozumiały bez Starego? Czy Nowy nie zakłada Starego?? Zaiste szokująca wypowiedź ks. profesora... O co tu chodzi?
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.