Quebec: władze zapowiadają likwidację religii w szkołach

Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Władze francuskojęzycznej prowincji Kanady chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Walka z religią w szkole to jedna z konsekwencji nowego prawa o świeckości państwa. Za dwa lata kultura religijna ma zniknąć z podręczników. Zdaniem rządzących wspominanie o niej w szkole dyskryminuje ateistów.

Biskupi Quebecu wezwali władze do ponownego rozważenia tej decyzji. Podkreślają, że zajęcia te, które miały w istocie formę religioznawstwa przyczyniały się wzajemnego poznania i poszanowania mieszkańców regionu, chroniąc tym samym młodych przed wpływami radykalnych ideologii. Kanadyjscy biskupi przypominają ponadto, że to rodzice powinni mieć decydujące zdanie w kwestii wychowania swych dzieci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KRM
  15.01.2020 23:25
  Jeżeli informowanie o religii jest "dyskryminowaniem ateistów" to czym jest ewangelizacja i katechizacja? Zachęcam kanadyjskich ateistów do wyjazdu na stałe do Korei Płn. gdzie nikt nie dyskryminuje ateistów.
 • Gość
  16.01.2020 15:07
  Religii należy uczyć poza szkołą "żeby religia stała się czymś więcej niż jednym ze szkolnych przedmiotów, żeby była nauczaniem życia we wspólnocie parafialnej, kształtowała więź z lokalną społecznością kościelną" (Jacek Prusak, SJ)
 • Gość
  16.02.2020 09:50
  ja wycierze zachowałem się w polskiej szkole późnego PRL, i dzięki temu miałem naprawdę niezłe zajęcia z religii przy parafii, byłem z parafią związany i pewnie dzięki temu dziś jeszcze nie odszedłem z kościoła. Powiem krótko, może wreszcie kościół w kanadzie zabierze się do pracy i przestanie udawać, że lekcje z religioznawstwa w szkołach zapewnią im pełne kościoły. W Polsce religia też powinna zostać usunięta ze szkół a głupie programy i podręczniki do jej nauczania powinny być napisane na nowo
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.