Arabia Saudyjska nie chce kasjerek

W islamskiej Arabii Saudyjskiej także w przyszłości nie spotka się w supermarkecie kasjerek. Zawód ten pozostaje zarezerwowany dla mężczyzn.

Sieć supermarketów Panda zamierzała jako pierwsza dopuścić w tym kraju kobiety do pracy przy kasach, ale wycofano się z tych planów, gdy coraz więcej Saudyjczyków zaczęło grozić bojkotem sklepów, a wielu duchownych wydało edykty religijne, sprzeciwiające się wykonywaniu takiej pracy przez kobiety.

Rzecznik sieci Panda zapowiedział w czwartek, że dla 13 kobiet, zatrudnionych przed kilku dniami jako kasjerki, znajdzie inną pracę.

Agencja dpa pisze, że Panda najwyraźniej nie doceniła oporu saudyjskich kół konserwatywnych. W Arabii Saudyjskiej kobiety tradycyjnie mogą pracować tylko w niektórych zawodach - mogą być nauczycielkami, dziennikarkami, urzędniczkami w bankach. W firmach obowiązuje ścisła segregacja płci. W bankach klientki są obsługiwane przez kobiety i w specjalnych filiach dla kobiet. Są też centra handlowe dla kobiet, zatrudniające wyłącznie kobiety.

Segregacja płci nie obowiązuje tylko w szpitalach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.