W Arabii Saudyjskiej otwarto większość meczetów

Około 90 tys. meczetów w Arabii Saudyjskiej zostało otwartych w niedzielę po ponad dwumiesięcznej przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Nadal zamknięty pozostaje Święty Meczet w Mekce. Tymczasem w Jerozolimie tłumy zjawiły się na otwarciu meczetu al-Aksa.

Przed otwarciem saudyjskich meczetów władze monarchii rozesłały do obywateli miliony SMS-ów w różnych językach informując ich o nowych zasadach bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujących w świątyniach. Chodzi m.in. o zachowanie dwumetrowego dystansu, noszenie masek i zakaz witania się uściskami dłoni i pocałunkami.

Do meczetów wstępu nie mają dzieci poniżej 15. roku życia oraz seniorzy i osoby chore. Zamknięte są też łaźnie, w których dokonuje się tradycyjnego obmycia przed modlitwami. Piątkowe kazania i modlitwy mają trwać nie więcej niż 15 minut.

Mimo zniesienia restrykcji nadal zamknięty pozostanie Święty Meczet w Mekce, czyli najważniejsze miejsce islamu. W Mekce nadal obowiązują bowiem ścisłe zasady kwarantanny i wiele wskazuje na to, że w tym roku może nie odbyć się coroczna pielgrzymka hadżdż. Niedostępny dla wiernych jest też Meczet Proroka w Medynie, gdzie znajduje się grobowiec Mahometa. Tam jednak wierni mogą odprawiać modlitwy na zewnątrz świątyni.

W Arabii Saudyjskiej koronawirusa wykryto u 83 tys. osób, spośród których 480 zmarło.

Tymczasem w Izraelu w niedzielę otwarte dla wiernych zostało również Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, gdzie znajduje się meczet al-Aksa, trzecia najważniejsza świątynia islamu. Przed rozpoczęciem modlitw na miejscu zgromadziły się tłumy ludzi w maskach ochronnych. Wchodzącym mierzono temperaturę.

Otwarte zostały również inne obiekty religijne w Jerozolimie jak Bazylika Grobu Świętego i Ściana Płaczu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg