Głos Watykanu na konferencji międzyreligijnej

Brak poszanowania dla prawa każdego człowieka do swobodnego wyboru, zmiany czy wyrzeczenia się religii jest sprzeczny z naturą prawdziwej wiary – powiedział w Katarze sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijengo, abp Pier Luigi Celata

W Watykanie opublikowano dziś treść przemówienia, które wygłosił on w ubiegłym tygodniu podczas konferencji na rzecz dialogu międzyreligijnego w Dausze. Uczestniczyli w nim przedstawiciele trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu; w sumie 220 osób z 58 krajów.

Mówiąc o atrybutach prawdziwej religii, abp Celata obok poszanowania wolności wymienił jeszcze racjonalność. Wiara i rozum to dwa dary, dwa potencjały, które pochodzą z tego samego źródła, od jedynego Boga – zaznaczył. – To rozum pozwala nam przyjąć wiarę, a zarazem chroni ją przed fundamentalizmem i przemocą. W tym kontekście włoski hierarcha zauważył, że nie każda sekularyzacja jest zła. Jeśli jest ona rozumiana jako obowiązek poszanowania wszystkiego, co jest wyrazem ludzkiej racjonalności, zasługuje na poparcie. Czym innym jest natomiast sekularyzacja, która kierując się uprzedzeniami domaga się usunięcia wszelkiego odniesienia do Boga i transcendencji. Przedstawiciel Watykanu nawiązał też do tematu konferencji, który brzmiał: „Wychowanie nowych pokoleń na fundamencie wartości i tradycji”. Abp Celata przypomniał, że podstawowa odpowiedzialność za wychowanie spoczywa na rodzicach. Państwo ma tu jedynie rolę pomocniczą. Oznacza to konkretnie, że powinno zapewnić niezbędne środki edukacji, mając na względzie dobro wspólne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.