Oblicze neopogaństwa

Wpływowy włoski ruch katolicki Stowarzyszenie Jana XXIII przestrzegł w sobotę, że obchodzone 31 października Halloween to święto pogańskie, sprzeczne z duchem chrześcijaństwa.

Zabierając jak co roku głos przed coraz popularniejszym we Włoszech Halloween, które - jak obliczono - będzie obchodzone przez 10 milionów ludzi w tym kraju, katolickie stowarzyszenie w wydanym komunikacie oświadczyło, że Halloween "zrodziło się jako kontynuacja kultu pogańskiego, który rozwinął się z czasem i powiązał się z praktykami ezoterycznymi i okultystycznymi".

"Stoimy w obliczu swego rodzaju odrodzenia neopogaństwa, które jako takie jest w otwartej sprzeczności z duchem chrześcijaństwa" - ocenił katolicki ruch, który zwalcza między innymi sekty. Według jego szacunków 16 procent osób, które zbliżyły się do ezoteryzmu, zostało zachęcone właśnie podczas obchodów Halloween.

Stowarzyszenie Jana XXIII zaapelowało do młodych Włochów, aby w żadnym razie nie przyłączali się do żadnych inicjatyw związanych z tym dniem, gdyż - jak podkreśliło - "trzeba obalić ofensywę demonów".

"Czy nasze społeczeństwo naprawdę potrzebuje tych przekazów, wychwalających grozę?" - zapytał szef ruchu Giovanni Paolo Ramonda.

"W czasie, który powinniśmy dedykować świętej pamięci naszych świętych, ludzie bezmyślnie urządzają czarne bankiety, kryminalne kolacje i popołudnia dla dzieci w makabrycznych maskach" - dodał katolicki działacz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • nika
  31.10.2010 08:48
  Ten sam apel należałoby ogłosić w Polsce i adresować go przede wszystkim do nauczycieli w szkołach, zwłaszcza podstawowych, a wśród nich - do nauczycieli języka angielskiego. Nie wiem dlaczego, ale w ramach zapoznawania się z kulturą anglosaską promuje się Haloween w szkołach, nawet pod postacią organizowanych przez szkołę imprez.

  A przy okazji - z okazji jutrzejszego Święta - życzę wszystkim nieustającej prawdziwej radości: wszak JESTEŚMY Współobywatelami Świętych i Domownikami Boga samego!
 • Giordano B
  02.11.2010 09:42
  Za to wykopywanie i pokazywanie kosci tzw. swietych czy tez kult przeroznych przedmiotow w ogole nie traci poganstwem i szamanstwem:DDD
 • Polak Mały
  11.11.2010 21:14
  No i co z tego, że coś jest sprzeczne z chrześcijaństwem? Przecież nie sami katolicy mieszkają w tym kraju. Co więcej - katolików ubywa w postępie geometrycznym. Nauczcie się w końcu relatywizmu i pouczajcie własnych wiernych. Reszcie społeczeństwa dajcie spokój.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.