W drodze do świętego miasta

Co najmniej 2,5 mln muzułmanów rozpoczęło w niedzielę hadżdż, pielgrzymkę do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej, którą przynajmniej raz w życiu ma obowiązek odbyć każdy wyznawca islamu.

Podróżujący pieszo, publicznym transportem lub prywatnymi samochodami wierni przedostaną się górską przełączą do doliny Mina, ok. 3 km od Mekki - tą samą drogą, którą pokonał prorok Abraham podczas ostatniej pielgrzymki.

W dolinie Miny wierni spędzą dwa dni, aby wziąć udział w końcowym obrzędzie, jakim jest ukamienowanie szatana, którego symbolizują trzy bloki betonu wysokości 25 metrów każdy.

Hadżdż jest jednym z pięciu filarów islamu. Koran nakazuje każdemu muzułmaninowi - którzy stanowią obecnie 1/4 ludności świata - przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki, jeśli go na to stać.

Minister spraw wewnętrznych Arabii Saudyjskiej książę Najif ibn Abd al-Aziz as-Saud powiedział w środę, że nie można wykluczyć ataku na pielgrzymów regionalnej gałęzi Al-Kaidy, ale siły saudyjskie są gotowe udaremnić każdy atak.

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim zaprzeczyła, by miała zamiar atakować muzułmanów uczestniczących w Hadżdżu.

Aby rozładować tłok na drogach, władze po raz pierwszy w tym roku uruchomiły pociąg produkcji chińskiej, który będzie kursował między głównymi punktami pielgrzymki.

Tory mają długość 18 km. Według rządu, budowa kosztowała 1,8 mld dol. i pociąg przewiezie w tym roku 180 tys. pielgrzymów. Z powodu ograniczonej liczby miejsc tym razem zabierze tylko obywateli Arabii Saudyjskiej i innych państw arabskich znad Zatoki Perskiej.(PAP)

mw/ ala/

7694954

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.