Polscy muzułmanie rozpoczęli ramadan

Modlitwami w poniedziałkowy wieczór polscy wyznawcy islamu rozpoczęli ramadan - miesiąc postu. Od dziś obowiązują ich zasady religijne związane z tym czasem, m.in. zakaz jedzenia i wszelkich rozrywek od wschodu do zachodu słońca.

30-dniowy post wyznawców islamu przypada na dziewiąty miesiąc - opartego na fazach księżyca - roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia ramadanu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.

Okres postu zakończy 3-dniowy Ramadan Bajram, które to święto w tym roku rozpocznie się 13 maja.

Wieczorem w poniedziałek wierni odmawiali pierwsze ramadanowe modlitwy. Zwykle polska społeczność muzułmańska gromadziła się na nich w meczetach, centrach i domach modlitw. W tym roku, w związku z trwającą pandemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami sanitarnymi, modlitwy będą odmawiane indywidualnie.

"Ze względu na epidemię, która objęła Polskę oraz większość państw świata, czyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby przyczynić się do zwalczenia zagrożenia. Przestrzegajmy obywatelskich nakazów i zakazów, jeśli tylko będzie taki obowiązek, to módlmy się i świętujmy w domach. Bóg zawsze wie, co znajduje się w naszych sercach. Ufajmy w jego miłosierdzie. Niechaj przyjmie nasz post oraz modlitwy" - napisał przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz, w okolicznościowych życzeniach skierowanych do wiernych.

"Ten miesiąc to wielka szkoła, której bramy otwierają się każdego roku, gdzie słudzy Boży uczą się posłuszeństwa Bogu i powstrzymywania się od grzechu. To miesiąc postu, modlitwy nocnej, recytacji Koranu, jałmużny i wszelkich dobrych dzieł (...). To miesiąc błogosławieństwa i miłosierdzia" - powiedział imam Tatarskiego Centrum Kultury Islamu w Suchowoli (Podlaskie), w przesłaniu na temat ramadanu opublikowanym przez MZR w internecie.

MZR jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu, którymi są głównie Tatarzy. Największe ich w kraju skupiska są w województwie podlaskim. Liczba członków Związku szacowana jest na 5 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg