W całych Indiach chrześcijanie modlili się 5 grudnia w intencji przyznania równych praw niedotykalnym.
Doroczną inicjatywę przygotował katolicki episkopat Indii, a przyłączyły się do niej także inne Kościoły chrześcijańskie w tym kraju. Niedotykalni, obecnie zwani dalitami, stanowią najbardziej dyskryminowaną grupę w indyjskim społeczeństwie.
Inicjatywa ta zrodziła się przed czterema laty i jest kontynuowana. Kard. Telesfor Toppo wyjaśnia: „60 proc. chrześcijan wywodzi się z tej szczególnej społeczności poza kastowej, którą określa się terminem dalitów”.
Indyjski hierarcha potwierdza istnienie w Indiach pozostałości systemu kastowego, prawnie zakazanego przez indyjską konstytucję: „Mamy system kastowy, który w pewnych rejonach jest nadal przestrzegany. Biedni ludzie cierpią z jego powodu. Skutki działania systemu kastowego są ciągle widoczne”.
Z okazji niedzielnych modlitw duchowni przypominają, że dalici są społecznością zmarginalizowaną. W związku z Międzynarodowym Rokiem Młodzieży nawołują do udzielania pomocy młodym, wywodzącym się z tej społeczności, w zdobywaniu wykształcenia i pracy, w realizacji talentów i marzeń. Podkreślają, że dalici-chrześcijanie mają utrudniony dostęp do edukacji, zwłaszcza w szkołach średnich i wyższych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…