Indie: Modlitwa za dalitów

W całych Indiach chrześcijanie modlili się 5 grudnia w intencji przyznania równych praw niedotykalnym.

Doroczną inicjatywę przygotował katolicki episkopat Indii, a przyłączyły się do niej także inne Kościoły chrześcijańskie w tym kraju. Niedotykalni, obecnie zwani dalitami, stanowią najbardziej dyskryminowaną grupę w indyjskim społeczeństwie.

Inicjatywa ta zrodziła się przed czterema laty i jest kontynuowana. Kard. Telesfor Toppo wyjaśnia: „60 proc. chrześcijan wywodzi się z tej szczególnej społeczności poza kastowej, którą określa się terminem dalitów”.

Indyjski hierarcha potwierdza istnienie w Indiach pozostałości systemu kastowego, prawnie zakazanego przez indyjską konstytucję: „Mamy system kastowy, który w pewnych rejonach jest nadal przestrzegany. Biedni ludzie cierpią z jego powodu. Skutki działania systemu kastowego są ciągle widoczne”.

Z okazji niedzielnych modlitw duchowni przypominają, że dalici są społecznością zmarginalizowaną. W związku z Międzynarodowym Rokiem Młodzieży nawołują do udzielania pomocy młodym, wywodzącym się z tej społeczności, w zdobywaniu wykształcenia i pracy, w realizacji talentów i marzeń. Podkreślają, że dalici-chrześcijanie mają utrudniony dostęp do edukacji, zwłaszcza w szkołach średnich i wyższych.

«« | « | 1 | » | »»